Analýza zápasu: Dukla Trenčín – HC ‘05 Banská Bystrica

Publikované 24.04.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

V nedeľu sme spoznali českého majstra i víťaza KHL. Na toho slovenského si musíme ešte niekoľko hodín počkať, pretože stav série medzi Duklou Trenčín a Banskou Bystricou je vyrovnaný 3:3 na zápasy. Posledný duel sezóny 2017/18 sa na Zimnom štadióne Pavla Demitru začne o 18:00 hod.

Barani sa už videli s víťazným pohárom

Hokejisti Banskej Bystrice sa už videli s majstrovským pohárom nad hlavou, ale úspešná obhajoba sa im vzďaľuje. Barani prehajdákali tri mečbaly v sérii s Duklou Trenčín, na ktorú by si za stavu 0:3 na zápasy nikto nevsadil ani deravý groš. Po domácich tesných prehrách a debakli 1:6 sa dokázala obdivuhodne postaviť na nohy a vynútila si rozhodujúci zápas číslo sedem. V nedeľu vyhrala pod Urpínom 3:2, keď jej pomohli aj nevídané chyby domácich brankárov. Jan Lukáš v semifinále vymazal Nitru, ale vo finále má úspešnosť zákrokov len 88%. Naopak, pri zranení Michala Valenta chopil šance Tomáš Hiadlovský a v ostatných troch zápasoch inkasoval len štyrikrát.

Domáci mix verzus zámorie

S výnimkou druhého zápasu možno konštatovať, že Banská Bystrica mala zakaždým streleckú prevahu. Má štyri vyrovnané útoky s dostatkom zámorských legionárov. Práve oni de facto rozhodli prvé tri stretnutia v prospech úradujúceho šampióna. V play off nazbierala dvojica Guilaume Asselin a Éric Faille po 14 bodov a na dvojcifernú métu sa dostal aj Američan Cason Hohmann. Dukla Trenčín má zase veľmi dobrý mix mladých a skúsených hráčov. Veľmi dobrú finálovú sériu zažíva Peter Ölvecký, ale najmä Branko Radivojevič, ktorý v akomsi mikrosúboji predčuje Tomáša Surového. Držiteľ dvoch z medailí z MS je najproduktívnejším hráčom play off s bilanciou 8+8.

Trenčín so šancou na historický zápis

Rozhodujúci zápas ročníka 2017/18 sa odohrá pod Hradom Matúša Čáka. Žlto-červení na svojom ľade vyhrali 26 z 39 zápasov a psychická výhoda je jasne na ich strane. Celý Trenčín žije hokejom a podporiť rodný klub prídu aj hviezdy NHL Marián Gáborík s Mariánom Hossom. Dukla čaká na majstrovský titul dlhých štrnásť rokov a môže sa stať vôbec prvým tímom v histórii slovenskej najvyššej súťaže, ktorý vo finále otočí sériu z nepriaznivého stavu 0:3. Už od úvodného duelu bola séria veľmi nervózna, z čoho pramenili fauly a presilovky. V tomto smere sa vo finále viac darí Trenčínu. Doposiaľ využil 19% početných výhod, čo je o osem percent viac než proti Zvolenu.

Budú nečakanými hrdinami obrancovia?

Banskobystrickí hokejisti sa vo svojich vyjadreniach viac-menej zhodli. S takýmto vývojom síce nerátali, ale do posledného zápasu pôjdu na sto percent s cieľom zvíťaziť. Vidina celkového triumfu im zväzovala ruky a upustili zo svojej hry, ktorá ich zdobila najmä proti Nitre. Barani hrajú dosť fyzický hokej, no zdá sa, že trénerský tandem Peter Oremus a Ján Pardavý napokon našiel naň recept. Trenčín má doma proti tímu Vladimíra Országha dobrú bilanciu, keď od roku 2017 vyhral päť zo siedmich stretnutí. Jazýčkom na váhach môže byť aj produktivita obrancov. Lídrom v tejto štatistike je síce Tomáš Starosta, no za ním nasleduje kvarteto hráčov Banskej Bystrice.

Veľa napovie otvárací gól stretnutia

Tipovať víťaza zápasu je veľmi náročné. Škoda, že nie je napríklad vypísaná stávka na pästný súboj, čo je z môjho pohľadu veľmi pravdepodobné. Emócie však patria k športu a k rozhodujúcemu zápasu sezóny dvojnásobne. Trenčín v predošlých dueloch nemal čo stratiť, dnes už áno. Dôležitý bude výkon brankárov a určite aj to, komu sa podarí otvoriť skóre. V tejto sezóne sme videli tucet vzájomných zápasov a len dvakrát sa z víťazstva tešil tím, ktorý inkasoval ako prvý. Veľa gólov zrejme nepadne, zápas bude zviazaný taktikou, no myslím si, že Banskej Bystrici sa obhajoba podarí.

Môj tip: Víťaz zápasu – hostia, aktuálny kurz vo Fortune: 2.05 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.