Analýza zápasu: Elise Mertensová – Laura Siegemundová

Publikované 02.05.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Sériu hokejových analýz prerušíme pohľadom na tenisový turnaj v marockom Rabate. Nasadená jednotka Elise Mertensová prešla do osemfinále ako víchor, no dnes ju čaká podstatne náročnejšia súperka v podobe Laury Siegemundovej.

V Lugane vyhrala dvojhru i štvorhru

Elise Mertensová figuruje v rebríčku na 19. mieste. Jej kariérne maximum je o dve priečky vyššie, no dobrými výkonmi z tejto sezóny si pýta miestenku v TOP 10. Rok začala víťazstvom v Hobarte a na Australian Open sa prebojovala medzi štyri najlepšie. Po miernom „marcovom“ útlme sa Belgičanka naladila opäť na víťaznú vlnu. Vo švajčiarskom Lugane opanovala antukový turnaj, hoci cesta k titulu bola tŕnistá. Až tri z piatich stretnutí vyhrala v troch setoch. Sebavedomie jej dodalo aj vystúpenie vo štvorhre, kde spoločne s Kirsten Flipkensovou nenašli premožiteľky. Rodáčka z Leuvenu pomohla svojej krajine vo Fed Cupe, keď bola úspešná v oboch dvojhrách.

Kučová sa nezmohla ani na gem

V marockom Rabate sa Elise Mertensová predstavuje druhýkrát v kariére. Vlani sa jej púť skončila v osemfinále, keď Darii Gavrilovovej podľahla 2:6, 1:6. Včera sa jej do cesty postavila slovenská hráčka Kristína Kučová. Zverenka Hendrika Vleeshouwersa bola favoritkou, ale „náklad“ v podobe dvoch kanárov nikto nečakal. Nasadená jednotka turnaja sa na kurte zdržala len 56 minút. Po prvom servise vyhrala 85% loptičiek, čo je vynikajúca štatistka. Parádne sa prezentovala aj na príjme, kde vyhrala 28 z 42 výmen. Sama uvádza ako najobľúbenejší povrch trávu, ale na antuke vyhrala za ostatné dva roky 76% zápasov. Hrá agresívne, pričom nebezpečná je najmä z forhendu.

V rozlete ju zastavilo vážne zranenie

Laura Siegemundová je niekdajšou 27. hráčkou sveta. V minulej sezóne predvádzala najmä na antuke veľmi dobré výkony. V Charlestone postúpila do semifinále a domáci turnaj v Stuttgarte dokonca ovládla. Navyše, cestou k jej najcennejšiemu titulu porazila hráčky ako Karolína Plíšková, Simona Halepová či Kristina Mladenovičová. Potom však prišiel nešťastný moment z Norimbergu, keď si škaredo zranila pravé koleno. V slzách a na nosidlách opúšťala dvorec a možno už vtedy tušila, že si tenis dlhšiu dobu nezahrá. Napokon pauzovala takmer desať mesiacov. Jej zápasová bilancia v tomto roku je 5-4 a zaujímavosťou je, že aj v Lugane musela zápas pre zranenie skrečovať.

Premiéru v Rabate zvládla v dvoch setoch

Skúsená 30-ročná tenistka sa po návrate na kurty predstavila aj v Stuttgarte, kde vlani triumfovala. V prvom kole zdolala Barboru Strýcovu, ale následne v trojsetovej bitke podľahla Coco Vandeweghovej. Napriek tomu bola s predvedenou hrou spokojná. V marockom Rabate hrá vôbec po prvýkrát, keďže od organizátorov dostala voľnú kartu. Jej súperkou v prvom kole bola Ana Bogdanová. Rumunka v úvodnom dejstve viedla 4:2, mala brejkbal, no od tohto momentu vyhrala už len gem. Laura Siegemundová postupne zlepšovala svoj výkon a veľmi často si pomáhala skrátením hry. Jej slabinou sa však javí byť druhé podanie, po ktorom vyhrala necelých 40% výmen.

Jasne favorizujeme belgickú tenistku

Favoritkou zápasu je Elise Mertensová a osobne by som na jej triumf vypísal oveľa nižší kurz, ako je aktuálnych 1,64. Belgičanka má podstatne lepšiu formu, vyššie zápasové sebavedomie a takisto má vyrovnanejšie údery. Laura Siegemundová sa síce snaží hrať variabilne, no myslím si, že aktuálna svetová 19-tka si jej skrátenia postráži. Doposiaľ obe hráčky neodohrali ani jeden vzájomný duel. Každopádne, bol by som veľmi prekvapený, keby do štvrťfinále turnaja nepostúpila rozbehnutá Mertensová.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.64 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.