Analýza zápasu: Feliciano López – Martin Kližan

Publikované 26.04.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Tenisový turnaj v španielskej Barcelone má dnes na programe osemfinálové zápasy. Medzi najlepšiu šestnástku sa prebojoval aj bratislavský rodák Martin Kližan, ktorého preverí skúsený domáci hráč Feliciano López. Zápas sa začne už krátko po 11:00 hod.

Španiel, ktorý nepreferuje antuku

Feliciano López patrí k najskúsenejším hráčom na okruhu ATP. Profesionálom je už od roku 1997 a za viac ako dvadsať rokov si na svoje konto pripísal šesť turnajových titulov. Jeho rebríčkovým maximom je dvanásta pozícia a dnes uzatvára tretiu najlepšiu desiatku. V tejto sezóne vyhral 10 z 18 stretnutí. Najvýraznejším výsledkom je určite osemfinálová účasť z kalifornského Indian Wells, kde napríklad v druhom kole vyradil domáceho Jacka Socka. Ako jeden z mála Španielov výrazne nepreferuje antuku. Jeho najobľúbenejším povrchom je tráva, kde najlepšie môže zužitkovať taktiku servis – volej. Navyše, hrá ľavou rukou, takže podobne ako Martin Kližan využíva „zátačku“ najmä pri podaní z ľavej strany.

V Barcelone najďalej prešiel do štvrťfinále

Na najpomalšom povrchu odohral v tejto sezóne zatiaľ tri zápasy. V Monte Carle zdolal Benoita Paireho, no následne nestačil na svojho krajana Roberta Bautistu Aguta. V Barcelone má za sebou úvodnú prekážku, keď v troch setoch zdolal Dušana Lajoviča. Na turnaji v metropole Katalánska sa Feliciano López nepredstavil od roku 2001 len raz. Prípadným dnešným víťazstvom môže vyrovnať svoje maximum z tohto podniku, keďže najďalej prešiel do štvrťfinále. Už 36-ročný tenista sa v úvode antukovej sezóny trápi na servise. Prvý zapája do hry v 60% prípadoch a po druhom vyhráva v priemere len 43% loptičiek. V troch zápasoch nasúkal trinásť es a tiež päť dvojchýb.

Spolupráca s Hrbatým prináša svoje ovocie

Martin Kližan je aktuálne v rebríčku ATP na 140. mieste, čo však rozhodne neodzrkadľuje jeho tenisové kvality. Bratislavského rodáka vlani trápili zranenia a takisto sa nevyvaroval ani svojich typických emočných prejavov počas zápasov. Na konci minulého roka si ho pod svoje krídla zobral Dominik Hrbatý, čo sa javí byť správnym ťahom. Kližan sa ospravedlnil za niektoré vyjadrenia z minulosti, viac sa sústredil na tenis a na výsledkoch je to znať. V marci vyhral challenger v Indian Wells a kvalitné výkony podal aj v rámci Davis Cupu, keď zdolal Damira Džumhura i Mirzu Bašiča. Jeho zápasová bilancia je 21-6, čo je už v tejto chvíli lepšia v porovnaní s ostatnými dvoma sezónami.

Prvýkrát zdolal fenomenálneho Djokoviča

V Barcelone si musel dláždiť cestu do hlavnej fázy cez dvojkolovú kvalifikáciu, no zvládol ju bez väčších problémov. Následne v prvom kole zdolal po troch hodinách Federica Delbonisa a včera si vyšliapol aj na Novaka Djokoviča. Martin Kližan hral najmä v úvode takmer bezchybne, vychádzali mu jeho tradičné skrátenia a v zápase využil všetky tri brejkbalové šance. Srbský favorit sa v druhom sete zlepšil, dvakrát prelomil podanie slovenského hráča, no ten za sto minút vyhral 6:2, 1:6, 6:3. Podľa jeho slov bol lepšie pripravený a potvrdil to, že v Katalánsku sa mu zvykne dariť. V roku 2015 si tu zahral dokonca semifinále, v ktorom ho zdolal Kei Nišikori.

Revanšuje sa Kližan za prehru v Rotterdame?

Podľa stávkových kancelárii je miernym favoritom Martin Kližan. Slovák je rozbehnutý, prvá výhra nad Novakom Djokovičom mu dodala sebavedomie a bola by škoda, keby túto výhodu dnes nezužitkoval. Prípadné víťazstvo by znamenalo posun v rebríčku o ďalších 20 miest a s veľkou pravdepodobnosťou zaručilo zápas s Rafaelom Nadalom. Feliciano López má podstatne viac skúsenosti zo súbojov s „ľavorukými“ hráčmi – jeho bilancia je 54:42. Obaja hráči sa stretli v tomto roku v holandskom Rotterdame, kde Španiel uspel po setoch 6:3 a 7:6. Dnes sa však hrá na antuke a veríme, že Martin Kližan zápasovú bilanciu vyrovná.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 1.68 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.