Analýza zápasu: Ferencváros Budapešť – Dinamo Záhreb

Publikované 12.08.2019, autor: Samuel Ďuriš

Žilinský fanúšik musel len skloniť hlavu a poďakovať odchádzajúcemu kapitánovi Michalovi Škvarkovi za odvedené služby. Martinský rodák sa po dvanástich rokoch v akadémii MŠK vybral do maďarského Ferecvárosu, s ktorým úspešne bojuje v kvalifikačných predkolách Ligy majstrov. Po remíze na ihrisku chorvátskeho Dinama Záhreb sa oči priaznivcoch oboch celkov upriamia do Maďarska. Tam sa v utorok o 20:45 uskutoční odvetné stretnutie.

Chorvátsky suverén

Značka Dinama Záhreb  je v Európe už dobre známa. Suverén chorvátskej súťaže sa pomerne pravidelne dostáva buď do jednej alebo druhej súťaže európskej úrovne. Minulý rok dokonca tento tím vypadol až v osemfinále Európskej ligy na štíte Benfici Lisabon. Kvalitný káder hráčov, ktorý vedie tréner Nenad Bjelica dokáže vybojovať veľké víťazstva, ale aj prekvapivo zakopnúť. Presne to sa podarilo Záhrebu pred dvoma rokmi s albánskym Skenderbeu. V tom prípade šlo ale skôr o raritnú situáciu, pretože Dinamo sa v európskych súťažiach prezentuje stabilnou formou.

Úspešné dobíjanie Európy

Ferencváros sa snaží rok od roku postupovať Európu čo najďalej, no väčšinou skončí už niekde v predkolách. Teraz sa úradujúci majster dostal cez náročného súpera v prvom predkole, keď porazil bulharský Ludogorets Razgrad. To mu určite pomohlo pri zvýšení reputácie v aktuálnom ročníku Ligy majstrov.  Nasledujúci súper, maltská Valleta, Ferecváros len povzbudila pred ďalším dvojzápasom, pretože tím slovenského stredopoliara Michal Škvarku postúpil s výsledným skóre 4:2.  Dobrú formu maďarského tímu potvrdzuje aj dvanásť zápasová séria bez prehry, ktorú sa nepodarilo pretnúť ani Záhrebu v prvom vzájomnom stretnutí. To sa skončilo remízou 1:1. Slabinou môže byť hra v obrane, ktorá často ústi do inkasovaného gólu. Gólman Denes Dibusz v súťažných zápasoch tejto sezóny ešte nevychystal čisté konto.

Sila domáceho prostredia

Odveta tohto dvojzápasu opäť zavíta na štadión Ferencvároszu, kde sa maďarskému tímu podarilo vybojovať aj postup cez bulharský Razgrad. Tím Sergeja Rebrova zvíťazil v posledných šiestich domácich stretnutiach, čím si postupne buduje z Groupama arény nedobytnú pevnosť. Záhreb ale rovnako neokúsil chuť prehry už značne dlhší čas. Desať zápasová séria bez prehry potvrdzuje kvalitu chorvátskeho súpera, ktorý však naposledy znova len remizoval. Oba tímy sa stretli teraz po prvýkrát a po remíze v Záhrebe ostávajú ich postupové šance vyrovnané. Ferencvároszu by síce stačila aj bezgólová remíza, no maďarský celok sa neuchyľuje len k bezhlavému bráneniu a rád súpera trápi pri rýchlych protiútokoch.

Osobne teraz verím v pokračovanie európskej rozprávky tímu z Budapešti a ich postup ďalej, či už príde v riadnom hracom čase, predĺžení alebo po penaltách.

Môj tip: Postup Ferencvározsu – áno, aktuálne kurzy:

Autor článku: Samuel Ďuriš

Už niekoľko rokov sa venujem športu a tipovaniu. Aktuálne študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.