Analýza zápasu: Francúzsko – Čierna Hora

Publikované 04.12.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Majstrovstvá Európy v hádzanej žien dnes pokračujú ďalším kvartetom stretnutí. V skupine B už poznáme postupujúcich do ďalšej fázy turnaja, no napriek tomu v zápase medzi domácim Francúzskom a Čiernou Horou pôjde oveľa. V Nancy sa tento duel začína o 21:00 hod.

Dvanásť hráčok s titulom majsteriek sveta

Hádzanárky Francúzska na kontinentálnom šampionáte nechýbali od roku 2000 ani raz. Trikrát sa radovali z bronzu, ale finále si zatiaľ nezahrali. Teraz však do turnaja vstupovali ako jedny z najväčších favoritiek. Vlani totiž triumfovali na majstrovstvách sveta v Nemecku, keď vo finále zdolali Nórsko 23:21. Až dvanásť hráčok z víťazného tímu sa predstavuje aj na domácom šampionáte, vrátane členiek All Stars tímu Siraby Dembéléovej a Grâce Zaadiovej. Zaujímavosťou je, že oba turnaje začali prehrou. V otváracom zápase Eura nestačili na Rusko, ktorému podľahli 23:26. V nedeľu si však napravili reputáciu a Slovinsko bez výraznejších problémov zdolali 30:21.

Reprezentácia tvorená elitným klubom

Čierna Hora vo svojej krátkej histórii získala titul majstra Európy, striebro na LOH v Londýne, ale to sa ešte písal rok 2012. Odvtedy zaznamená mierny ústup z predných pozícii a na ostatných štyroch veľkých turnajoch neobsadila lepšie než šieste miesto. Na vlaňajších majstrovstvách sveta ju poslali domov práve Francúzky, ktoré vo štvrťfinále zvíťazili 25:22. Čiernohorská reprezentácia je prakticky celé družstvo ŽRK Budućnost Podgorica, ktoré sa pravidelne kvalifikuje na záverečné Final 4 ženskej Ligy majstrov. Zverenky Pera Johanssona majú na konte takisto jednu výhru a prehru. Slovinsko zdolali 36:32, no proti Rusku nezvládli záver stretnutia a prehrali 23:24.

Kolektívnosť verzus individuality

V dnešnom zápase pôjde o konečné druhé miesto v skupine a o vypracovanie si lepšej pozície pred nadstavbovou časťou. Štatistiky predpovedajú vyrovnaný duel. Obe družstvá majú úspešnosť streľby okolo hranice 60%. Čiernohorky trošku lepšie útočia a Francúzky o niečo kvalitnejšie bránia. Individuality nájdeme na oboch stranách, no z môjho pohľadu má domáci výber viac hráčok, ktoré vedia potiahnuť tím. Ide o mix skúsených a mladých perspektívnych hráčok. Na strane hostí vyčnievajú Katarina Bulatovičová, Jovanka Radičevičová a mladá Durdina Jaukovičová. Tá nastrieľala už 18 gólov, no otázkou je, či nie je až priveľký tlak na hráčku s ročníkom narodenia 1997.

Bude Leynaudová znovu hrdinkou?

Miernym favoritom je podľa stávkových kancelárii Francúzsko. Na rozdiel od súpera má dve vyrovnané brankárky, pričom najmä Amandine Leynaudová vie zabrať v dôležitých momentoch. V spomínanom dueli z vlaňajších MS zneškodnila až 13 z 33 striel Čiernej Hory, vrátane troch sedmičiek. Deväťkrát ju ale prekonala vysoká pravá spojka Katarina Bulatovičová. Samozrejme, veľkú rolu bude hrať domáce prostredie, ktoré bude hnať krajinu galského kohúta dopredu. Osobne si myslím, že Francúzky zastavia čiernohorskú ofenzívu, veľa gólov a domáce tesne vyhrajú.

Môj tip: Padne 0-48 gólov, aktuálny kurz vo Fortune: 1.65 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.