Analýza zápasu: Golden State Warriors – Toronto Raptors

Publikované 05.06.2019, autor: Samuel Ďuriš

Rozbehnutú finálovú sériu nájdeme aj v zámorskej basketbalovej lige NBA. O tretí titul v rade hrajú hráči Golden State Warriors, pre ktorých je to dokonca piate finále po sebe. Ich súperom je kanadský tím z Toronta, ktorý môže celkovým triumfom prepísať históriu.

Najväčšou zbraňou americko-kamerunské duo

Kto iný by mal Warriors potiahnuť za majstrovským titulom, ak nie súčasný kandidát na MVP hráča celého finále Kawhi Leonard. Američan, ktorý toto ocenenie už získal v roku 2014, má v tohtoročnej vyraďovacej časti tretí najlepší priemer bodov a to 30,9. Lepší sú od neho len Kevin Durant a James Harden. Najviac sa 27-ročnému krídlu Toronta podarilo zažiariť v siedmom zápase série proti Philadelphii. Úspešne premeneným pokusom šesť sekúnd pred koncom riadneho času, zabezpečil svojmu tímu postup do semifinále. Výborne mu sekunduje ďalšie prekvapenie tohto roka a to Kamerunčan Pascal Siakam, ktorý nastrieľal v prvom finálovom stretnutí 34 bodov. Vďaka tomu sa stal piatym najproduktívnejším strelcom prvých finálových zápasov histórie NBA. Obaja hráči sú navyše skvelo zásobovaní loptami španielskeho centra Marca Gasola, ktorý sa Torontu upísal až v januári tohto roka.

Rozhodujúce trojky Curryho?

Tréner Golden State má zaručene na palubovke tie najväčšie hviezdy celej profi ligy. Rozohrávač Stephen Curry, trojkár Klava Thompson či dvojnásobný držiteľ ceny MVP finále Kevin Durant. Zranenie lýtka však Durantovi doposiaľ nedovolilo do finále zasiahnuť a inak tomu nebude ani v nasledujúcom stretnutí. Prvý dvaja menovaní zatiaľ odvádzajú výbornú prácu a vidieť ich oboch bolo najmä v druhom zápase série, ktorým Warriors vyrovnali jej stav. Thompson zaznamenal 25 a Curry 23 bodov. Dôležitá trojková streľba je záležitosťou Curryho, ten však zatiaľ premenil 7 z 19 pokusov. V kľúčovom momente ho však vedel zastúpiť jeho spoluhráč Serge Ibaka, ktorý dal definitívu bodku za víťazstvom práve v druhom zápase finálovej série.

Warriors by doma nemali zaváhať

Záverečný súboj o majstrovskú trofej sa teraz sťahuje na palubovku Golden State. Tím Stevea Kerra doteraz z ôsmych domácich stretnutí zaváhal len dvakrát. Pri aktuálne vyrovnanom stave série si tak hráči budú brúsiť zuby na zisk vedenia. Kvalitný káder dáva domácim ďalšiu výhodu, ktorá spočíva v tom, že sa nemusia obávať o formu jedného či dvoch kľúčových hráčov. Majú si skutočne z čoho vyberať a hviezdy na palubovke budú očakávane žiariť aj teraz. Toronto má v zápasoch u súperov vyrovnanú bilanciu 4:4. Ich tréner ale musí staviť viac na individualitu spomínanej trojice Leonard-Siakam-Gasol, ktorá musí „šlapať ako hodinky“, ak chce v kalifornskej Oracle Arene ukradnúť víťazstvo. Očakávam, že v prvom stretnutí budú  v prospech šesťnásobného šampióna NBA hrať viac aj okolnosti a preto tipujem ich triumf.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálne kurzy:

 

Autor článku: Samuel Ďuriš

Už niekoľko rokov sa venujem športu a tipovaniu. Aktuálne študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.