Analýza zápasu: Good Angels Košice – Galatasaray Istanbul

Publikované 14.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Ženská basketbalová Euroliga, dnes pokračuje zápasmi 8.kola. Pre slovenských priaznivcov basketbalu, bude určite najzaujímavejším zápasom súboj Good Angels Košice – Galatasaray Istanbul, ktorý sa odohrá v košickej Infiniti Aréne. Úvodný rozskok zápasu je naplánovaný o 18:00 hod.

Good Angels Košice v tejto euroligovej sezóne nepredvádzajú vôbec dobré výkony. V skupine A im patrí zatiaľ posledné miesto, keď si v ôsmich zápasoch pripísali na svoje konto iba 1 víťazstvo. Spomínané jediné víťazstvo dosiahli zverenkyne Maroša Kováčika práve na palubovke svojho dnešného súpera v novembri minulého roka. V Istanbule dokázali triumfovať 68:67, keď víťaznú trojku zaznamenala necelých 5 sekúnd pred koncom Zuzana Žirková. Odvtedy ale prišla séria 6 prehier v rade, keď sa Košičankám nedarilo v domácej Steel Aréne ani na palubovkách súperov. Navyše v posledných 5 zápasoch prehrali basketbalisti Good Angels Košice takmer vždy minimálne o 20 bodov. Jedenásťnásobný víťaz Slovenskej basketbalovej ligy, sa dnes opäť predstaví vo svojej domácej Infiniti Aréne, ktorá im zatiaľ priniesla viac úspechov ako oveľa väčšia Steel Aréna. Do metropoly východu sa navyše vrátila aj skúsená americká pivotka Crystal Langhorne, ktorá bude určite patriť medzi najväčšie tromfy domáceho tímu. Okrem spomínanej Langhornovej si miestenku v košickom tíme vybojovala aj slovinská basketbalistka Teja Oblaková.

Galatasaray Istanbul je na tom v Eurolige o niečo lepšie ako Good Angels Košice. I keď prvých 5 zápasov turecký veľkoklub prehral, z toho dvakrát po predĺžení, v posledných dvoch zápasoch si zverenkyne trénera Ekrema Memnuna napravili svoju reputáciu. Postupne dokázali uspieť na palubovkách Wisly Krakow i vo francúzskom Montpellieri, kde vyhrali v pomere 48:59. V domácej Tureckej basketbalovej lige sa nachádzajú hráčky Galatasarayu na prvom mieste, keď z celkovo 12 zápasov dokázali zvíťaziť až v jedenástich prípadoch. Svoju jedinú prehru zaznamenali v domácom prostredí, keď senzačne prehrali so svojím mestským rivalom Istanbulom 55:62. Aj tejto zápas naznačuje, že ani Galatasaray vo svojich zápasoch príliš veľa bodov nedáva. Ich tohtoročné euroligové maximum dosiahli na palubovke Dynama Kursk, keď nastrieľali 68 bodov. Najlepšou hráčkou tímu je Jelena Dubljevićova, ktorej bodový priemer sa nachádza na hranici 11.1 bodu na zápas.

Favoritom zápasu sú síce hráčky Galatasarayu Istanbul, ale štatistiky naznačujú, že by mohlo ísť o vyrovnané stretnutie. Good Angels priemerne nastrieľali 57,3 bodu na zápas, čo je iba o necelé 4 body menej ako Galatasaray. Podobné vyrovnaná je štatistika streľby z poľa, ktorá sa u oboch tímov pohybuje tesne pod hranicou 40 %. Výhodou Košičaniek môže byť aj fakt, že budú hrať vo svojej Infiniti Aréne, na ktorú sú oveľa viac zvyknuté ako na väčšiu hokejovú Steel Arénu. Navyše v tejto maličkej hale dokázali v minulosti poraziť aj také mužstvá ako Nadezhda Orenburg, či Fenerbahce Istanbul.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.