Analýza zápasu: HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra

Publikované 08.04.2019, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Slovenská najvyššia hokejová súťaž speje do finále. Piatykrát za sebou v ňom nechýbajú hráči Banskej Bystrice, ktorí stále živia šancu na zisk majstrovského hetriku. V tom im bude chcieť zabrániť Nitra, ktorá však pod Urpínom naposledy vyhrala ešte v septembri 2017.

Barani ukončili sezónu Detve a Popradu

Banská Bystrica bola pred začiatkom play-off v pozícií jasného favorita. Vyhrala základnú časť a čo je možno ešte dôležitejšie, kostra úspešného tímu z minulých sezón zostala nezmenená. Barani cestou do tohtoročného finále prehrali v play-off len tri stretnutia. Najskôr zdolali Detvu zdolali 4:1 na zápasy, keď ťažili najmä z vynikajúcej defenzívy. Brankár Stephon Williams si až štyrikrát udržal čisté konto a ďalší shutout pridal aj v sérii s Popradom. Kamzíci úradujúceho šampióna poriadne potrápili, ale aj kvôli trom tesným prehrám o gól sa pre nich sezóna skončila. „Majú silný mančaft a zaslúžili si postúpiť do finále, povedal tréner Popradu Roman Stantien.”

Nitra so skoro maximálnym počtom zápasov

Hokejisti Nitry vstupovali do play-off z tretej pozície, a tak museli čeliť na pohľad náročnejším súperom. Už vo štvrťfinále ich čakal vicemajster z Trenčína. Séria bola poriadne vybičovaná a hráči častokrát išli svojou tvrdosťou za hranicu únosnosti. Napokon Corgoni tú sériu vyhrali pomerom 4:2 na zápasy, pričom v posledných dvoch stretnutiach neinkasovali. Aj so Zvolenom si museli siahnuť na dno svojich síl. Za stavu 3:2 na zápasy v ich prospech nevyužili postupový mečbal, ale v rozhodujúcom siedmom dueli to všetko napravili triumfom 4:1. „Prejavila sa však naša obrovská bojovnosť, obetavosť a súdržnosť,“ skonštatoval asistent trénera Andrej Kmeč.

Šnúra štrnástich nitrianskych prehier

Pred finálovou sériou je favoritom Banská Bystrica, no osobne som hneď z niekoľkých dôvodov zvedavý na výkony hráčov Nitry. Tí mali menej času na regeneráciu a zrejme sa budú musieť zaobísť bez dvojice Juraj Majdan a Judd Blackwater. Navyše, proti partií okolo Tomáša Surového majú priam katastrofálnu bilanciu, keď prehrali posledných štrnásť vzájomných zápasoch. V play-off využili obe mužstvá po sedem presiloviek, no Nitra ich mala o dvadsať viac. Hoci má iba 20 rokov, veľká zodpovednosť bude na pleciach Samuela Bučeka, ktorý je s 13 bodmi najproduktívnejším hráčom play-off. Dobre mu sekunduje kanadské duo Kale Kerbashian a Lane Scheidl.

Tipujeme presný výsledok série

Pred dvoma rokmi sa vo finálovej sérií tešili z triumfu 4:1 na zápasy hráči Banskej Bystrice. Základ úspechu položili paradoxne pod Zoborom, kde tesne vyhrali oba duely. Kurz na celkový triumf zverencov Dana Cemana je iba 1,30, čo sa mi zdá veľmi málo. Nitra rozhodne má kvalitu na to, aby favorita viac potrápila. Potrebuje však čo najskôr zlomiť spomínanú sériu štrnástich prehier po sebe. Pred začiatkom play-off sme v článku tipovali takéto finálové zloženie a priklonili sme sa na stranu Banskej Bystrice. To nebudeme meniť, no predpokladáme vyrovnanú sériu na šesť zápasov.

Môj tip: Výsledok série 4:2, aktuálne kurzy: 

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.