Analýza zápasu: HC Košice – HK Poprad

Publikované 23.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Šlágrom 45. kola hokejovej Tipsort extraligy bude východniarske derby v ktorom sa stretnú HC Košice a HK Poprad. Toto prestížne derby sa v košickej Steel Aréna začne o 17:30, a vy by ste si tento zápas rozhodne nemali nechať ujsť.

HC Košice sa momentálne nachádzajú na prvom mieste Tipsport extraligy. Na svojom konte majú “oceliari” 88 bodov, keď v 44 zápasoch dokázali 30-krát zvíťaziť. V posledných zápasoch sa ale Košičanom príliš nedarilo, čo sa prejavilo aj na zmene trénera. Trénerskú dvojicu Anton Tomko a Pavol Zůbek, včera nahradili bývalý hlavný tréner Skalice a súčasný asistent slovenskej hokejovej reprezentácie Peter Oremus spolu so svojim asistentom Romanom Šimíčkom. Nový trénersky tandem bude na košickej lavičke už v dnešnom zápase proti Popradu. Košičania budú chcieť prerušiť sériu troch prehier v rade. Postupne nestačili v minulých kolách na Nitru, Banskú Bystricu, a v minulom kole veľmi prekvapujúco prehrali aj na ľade trápiacej sa Skalice (6:3). “Oceliari” podobne ako aj v minulých sezónach profitujú najmä z veľmi dobrej defenzívy, ktorá je tradične doplnená kvalitným útokom. V tejto sezóne inkasovali Košičania len 89-krát, čo je vôbec druhý najmenší počet v súťaži. Menej gólov dostala už len Dukla Trenčín, ktorá obrdžala ešte o 4 góly menej. Najproduktívnejším hráčom Košíc je Dušan Pašek, ktorý v tejto sezóne celkovo nazbieral 32 bodov za 15 gólov a 17 asistencií.

Podobne ako Košice, aj hokejisti Popradu sa v Tipsport extralige nachádzajú na popredných priečkach tabuľky. “Kamzíkom” aktuálne patrí 4. miesto, a na svojho dnešného súpera strácajú iba 6 bodov. Vo zvyšných 10 kolách tak Poprad môže bojovať nielen o čo najlepšie umiestnenie pred play off, ale tiež aj o celkové víťazstvo v základnej časti. Zverencom Milana Jančušku sa ale oveľa viac darí na svojom užšom klzisku, ako na ľade súperov. Vonku dokázali z 20 zápasov triumfovať 12-krát a celkovo získali priemerných 33 bodov. V štatistike strelených gólov majú Popradčania na konte o 24 gólov viac ako ich dnešný súper, čo je veľmi prekvapujúce zistenie. Popradčania takisto disponujú aj výbornou obranou, keď tiež patria medzi najlepšie tímy. Najväčšou hrozbami pre domáci tím budú nepochybne Tomáš Sýkora, a tiež nestarnúci kapitán “kamzíkov” Arne Kroták. Obaja hráči v tejto sezóne bodovali už 38-krát, čím sa v štatistike produktivity zaradili na koniec prvej desiatky.

Štatistika vzájomných zápasov favorizuje domáci tím, ktorí v posledných piatich zápasoch uspel až 4-krát. Navyše v domácom prostredí sa Košičania budú môcť spoľahnúť na skvelú divácku kulisu. Poprad ale taktiež v tejto sezóne potvrdzuje, že má svoju kvalitu, a tak môžeme očakávať veľmi dramatický zápas plný tvrdých osobných súbojov.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.