Analýza zápasu: Island – Dánsko

Publikované 26.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Majstrovstvá sveta v hádzanej mužov dospeli už do svojej vyraďovacej fázy. V osemfinále šampionátu nebudú chýbať ani úradujúci vicemajstri sveta i Európy z Dánska, ktorí sa v severskom derby stretnú s nevyspytateľným Islandom. Toto prestížne stretnutie sa začne v katarskej Dohe o 19:00 hod.

Hádzanári Islandu predvádzajú na šampionáte veľmi nevyrovnané výkony, a tak je veľmi ťažké odhadnúť, akým výkonom sa budú “Vikingovia” prezentovať v dnešnom zápase. V prvom zápase na turnaji si prakticky ani neškrtli, keď jednoznačne prehrali so Švédskom o 8 gólov. S outsiderom skupiny Alžírskom sa im v úvode zápasu takisto vôbec nedarilo, ale zlepšením výkonom v druhom dejstve si nakoniec na svoje konto pripísali povinné víťazstvo. Minulý utorok podali Islanďania jednoznačne svoj najlepší výkon na turnaji. S výberom galského kohúta držali krok prakticky po celý zápas, a nakoniec sa po remíze 26:26 zaslúžene tešili zo zisku cenného bodu. Na skvelý výkon proti Francúzsku ale hádzanári z krajiny gejzírov nedokázali nadviazať v ďalšom zápase s Českom. Po vysokej prehre o 11 gólov si Islanďania výrazne skomplikovali cestu do osemfinále, ale v rozhodujúcom zápase potvrdili, že patria do svetovej špičky. V zápase proti Egyptu zvíťazili zverenci Arona Kristjánssona 25:22, a zabezpečili si tak postup z tretieho miesta skupiny C. O spomínané víťazstvo sa zaslúžil najmä najlepší hráč Islandu Gudjon Valur Sigurdsson. Hráč katalánskeho veľkoklubu FC Barcelona zaznamenal v zápase 13 gólov na čo mu stačili iba 14 streleckých pokusov. Práve spomínaný G. V. Sigurdsson a Aaron Palhmarsson, ktorí pôsobí v tíme THW Kiel, budú najväčšou hrozbou pre dánskych hádzanárov.

Podobne ako Island, ani hádzanári Dánska nevstúpili do turnaja ideálne. V ich prvom zápase proti Argentíne boli zverenci trénera Guðmundura Guðmundssona jasným favoritom, no remíza 24:24 doslova šokovala celú hádzanársku verejnosť. Z tejto senzácie sa ale Dáni veľmi rýchlo poučili a v následnom zápase rozstrieľali Saudskú Arábiu 38:18. Prvý vážnejší test prišiel pre Dánov v súboji proti Nemecku, ktoré sa kontroverzne dostalo na MS namiesto Austrálie. Zápas sa nakoniec skončil spravodlivou remízou 30:30, čo určite viacej vyhovovalo Nemcom. V posledných dvoch ťažkých zápasov v skupine ale Dáni potvrdili, že nie nadarmo sú aktuálny vicemajstri sveta i Európy. S Poľskom zvíťazili o 3 góly a v záverečnom zápase v skupine porazili aj Rusko v pomere 31:27. Z ťažkej situácie tak Dáni vyviazli relatívne dobre, keď si nakoniec zabezpečili postup z druhého miesta v skupine D. V osemfinálovom stretnutí proti Islandu sú pasovaní do úlohe favorita. Najväčšími hviezdami tímu sú ľavá spojka Mikkel Hansen, a tiež dvojica krídelných hráčov pôsobiacich v nemeckej lige Hans Lindberg a Anders Eggert. Okrem hviezdnej ofenzívy, disponujú vicemajstri sveta aj kvalitnou obranou na čele s brankárskou dvojicou – Niklas Landin a Jannick Green.

Ako som už spomínal, podľa odborníkov i stávkových kancelárii sú jasnými favoritmi duelu hádzanári Dánska. Pred MS 2015 sa ešte obe mužstvá zúčastnili na prípravnou turnaji v Dánsku. Vo vzájomnom zápase boli nakoniec úspešnejší Islanďania, ktorí vydreli tesnú výhru 30:29. Spomínané víťazstvo bude mať pre islandských hádzanárov určite veľký význam, a to najmä z psychologického hľadiska. Určite bude veľmi dôležitý začiatok zápasu, a tiež aj to, ako dokážu oba tímy eliminovať najlepších strelcom svojho súpera. Na víťaza tohto stretnutia už čaká vo štvrťfinále Španielsko.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.