Analýza zápasu: Jana Čepelová – Venus Williamsová

Publikované 05.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Tenisový kolotoč sa po takmer dvojmesačnej prestávke opäť naplno rozbehol. Pred blížiacim sa prvým grandslamovým turnajom sezóny, väčšina tenistiek ladí svoju formu na austrálskom kontinente. Okrem turnaja v Brisbane, prebieha turnaj aj v novozélandskom meste Auckland. V našej analýze sa budeme venovať zápasu prvého kola, v ktorom sa stretnú Slovenka Jana Čepelová a bývala svetová jednotka Venus Williamsová.

Ako pre väčšinu tenistiek, aj pre mladú slovenskú hráčku to bude prvý zápas v novej sezóne. Na rozdiel od minulého roka, keď v úvode sezóny hrala Čepelová v čínskom Shenzene, sa tentokrát rodáčka z Košíc predstaví v najväčšom meste Nového Zélandu, v Aucklande. Navyše, na 21-ročnú tenistku čaká debut ako hrom, keďže jej súperkou bude staršia zo sestier Williamsových, Venus. Slovenka sa aktuálne nachádza na 56. mieste rebríčka WTA, a svoj najväčší úspech v seniorskej kariére, dosiahla minulý rok v americkom Charlestone. Práve na netradične zelenej antuke, dokázala na ceste do finále dokonca poraziť aj sestru jej dnešnej súperky, Serenu Williamsovú, po setoch 6:4, 6:4. V minulej sezóne, mala Jana Čepelová na tvrdom povrchu celkom vyrovnanú bilanciu, keď si pripísala 13 výhier a 14 prehier. Kariérne maximum dosiahla slovenská tenistka 12.mája 2014, keď jej v rebríčku WTA patrilo 50. miesto.

Proti našej tenistke nastúpi už hrajúca legenda ženského tenisu Venus Williamsová. Rodáčka z amerického Lynwoodu, dokázala vo svojej kariére zvíťaziť už v 670 stretnutiach, a celkovo 45-krát, sa tešila z turnajového prvenstva. Na turnajoch veľkej štvorky, dokázala Williamsová triumfovať 7-krát (Wimbledon 5x, US Open 2x), a v roku 2000 zvíťazila aj na Olympijských hrách v Sydney. Vo svojej bohatej tenisovej kariére zarobila viac než 30 miliónov amerických dolárov, čo ju radí na tretie miesto historických tabuliek. Vo veku 34 rokov, patrí americkej tenistke momentálne 18. miesto svetového rebríčka. V súboji proti Jane Čepelovej bude staršia zo sestier Williamsových, v úlohe favoritky. V prospech Američanky hovorí aj štatistika vzájomných zápasov. Obe tenistky sa stretli zatiaľ iba raz. V roku 2013, v americkom Cincinnati, sa po výhre 6:4, 6:1 napokon mohla z víťazstva tešiť domáca tenistka.

Začiatok stretnutia medzi Janou Čepelovou a Venus Williamsovou je naplánovaný dnes o 22:00. I keď je favoritkou skúsenejšia Williamsová, ani slovenská hráčka nie je určite bez šance. Čepelová sa môže nechať inšpirovať svojou krajankou Annou Karolínou Schmiedlovou, ktorá minulý rok dokázala senzačne poraziť Američanku na prestížnom French Open.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.