Analýza zápasu: Japonsko – Srbsko

Publikované 10.10.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Volejbalistky Srbska podávajú na majstrovstvách sveta v Japonsku vynikajúce výkony a už v predstihu si zabezpečili miestenku v tretej fáze turnaja. Dnes ich čaká motivované domáce družstvo, ktoré sa pred vlastnými fanúšikmi pokúsi o prekvapenie na úkor favorita. Zápas sa začína o 12:20 hod. 

Paradoxná prehra s Holandskom

Volejbal sa v krajine vychádzajúceho Slnka stáva čoraz populárnejší a najmä ženská reprezentácia je konkurencie schopná na najvyššej úrovni. Od roku 2006 Japonsko hostí už tretí svetový šampionát a o necelé dva roky ho čaká aj olympiáda v Tokiu. Práve výhoda domáceho prostredia má na hru húževnatých Japoniek pozitívny vplyv. Tie v základnej skupine vyhrali štyri zápasy 3:0 na sety, no v tom kľúčovom podľahli Holandsku tesne 2:3. Paradoxom je, že v päťsetovej dráme získali zverenky Kumiho Nakadu o deväť bodov viac, no napriek tomu prehrali. V nadstavbe ďalšími dvoma víťazstvami upravili svoju bilanciu na 6-1 a patrí im priebežné tretie miesto tabuľky.

Srbky pôsobia nezastaviteľne

Neúspešné finále na olympiáde v Riu, titul majsteriek Európy a tretie miesto na Grand Prix 2017. Toto je zoznam úspechov srbského ženského volejbalu za ostatné dva roky. Družstvo pod vedením Zorana Terzića si fantasticky vedie aj na prebiehajúcom turnaji, na ktorom v siedmich zápasoch nestratilo ani set. Srbky obdivuhodným spôsobom zdolali napríklad Brazíliu, keď ju v ani jednom sete nepustili na viac než 21 bodov. Naposledy zdolali Nemky, ktoré dokopy získali 54 bodov. Výkony tímu okolo kapitánky Mileny Rašićovej zatiaľ možno hodnotiť len v superlatívoch. Postup má vo vrecku a určite si chce udržať prvé miesto, čím by si zaistil lepšie nasadenie do tretej fázy.

Štatistické porovnanie družstiev

Pri pohľade na štatistiky vidíme niekoľko zaujímavých ukazovateľov. Líderkami domáceho tímu sú Sarina Kogová a Ai Kurogová, ktoré zaznamenali 91, respektíve 90 bodov. Práve na nich sa dnes bude spoliehať zaplnená Nippon Gaishi Hall. Srbky takéto čísla nemajú, keďže odohrali o štyri sety menej. Tijana Boškovićová a Brankica Mihajlovićová vynikajú v úspešnosti útokov, ktorých premenili 55%. Druhá menovaná nastúpi na špeciálny zápas, pretože oblieka dres japonského klubu JT Marvelous. Výškové parametre majú lepšie Európanky, čo sa odzrkadľuje aj pri štatistike blokov (61-40). Japonky dosiahli zase viac es, pričom exceluje najmä Erika Arakiová.

Európanky zrejme vyhrajú, no stratia set

Stávkové kancelárie jasne favorizujú Srbky, no kurz 1,18 sa príliš neoplatí pridať na tiket. Skôr sa zamýšľam nad tým, či prídu o svoju stopercentnú bilanciu získaných setov. Z môjho pohľadu to nie je vôbec nereálne, hoci v poslednom vzájomnom dueli vyhrali 3:0 na sety (-18, -17, -22). Dôležitým faktorom bude už spomínané domáce prostredie, v ktorom sa Japonky vedia vybičovať k nadpriemerným výkonom. Sú veľké bojovníčky a neraz dokážu zachrániť aj zdanlivo prehranú výmenu. Môžeme byť svedkami dramatického stretnutia, ktoré by sa po troch setoch nemalo skončiť.

Môj tip: Handicap 2,5:0 – výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.60 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.