Analýza zápasu: John Higgins – Mark Williams

Publikované 06.05.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Prvá májová nedeľa bude nabitá zaujímavými športovými udalosťami. Na programe je druhý zápas Slovákov na MS v Dánsku, v Španielsku sa odohrá El Clásico, no a v britskom Sheffielde dnes odštartuje finálový súboj svetového šampionátu v snookri. V divadle Crucible budú jeho protagonistami John Higgins a Mark Williams. Úvodná časť začína o 15:00 hod. 

Higgins so šancou na piaty titul

John Higgins je piatym hráčom svetového rebríčka. Skúsený 42-ročný Škót má za sebou vynikajúcu sezónu, ktorú môže korunovať piatym titulom majstra sveta. Naposledy sa z neho tešil v roku 2011, keď zdolal Judda Trumpa 18:15. Finále hral aj vlani, no rozdielom troch frameov tentokrát podľahol svetovej jednotke Markovi Selbymu. Ako sme už naznačili, v tejto sezóne dosiahol John Higgins niekoľko pozoruhodných výsledkov. Ovládol prestížne Welsh Open, premožiteľa nenašiel na Indian Open a takisto triumfoval v snookrovej obdobe Ligy majstrov. Okrem toho má na konte aj ďalšie dve semifinálové účasti a celkovo vyhral 67 z 86 zápasov.

Od dokonalého nábehu ho delil bod

Cestu do finále majstrovstiev sveta si v divadle Crucible vydláždil štyrmi víťazstvami. V úvodnom kole zdolal Thepchaiya Un-Nooha 10:7 a následne deklasoval Jacka Lisowskeho pomerom 13:1. V tomto zápase dokonca zaznamenal nábeh 146 bodov, čo je najvyšší na turnaji. Obrovskú drámu priniesol jeho štvrťfinálový zápas s Juddom Trumpom. Mladší z tejto dvojice viedol 7:3, no John Higgins sa nevzdal a zlepšeným výkonom otočil skóre na 13:12. Včera ovládol aj bitku s Kyrenom Wilsonom, ktorý sa síce snažil, ale na prvé finále z MS si musí ešte počkať. Higgins na turnaji predviedol 37 minimálne 50-bodových nábehov a výbornú úspešnosť má aj pri potápaní dlhých gúľ.

Williams môže skompletizovať víťazný hattrick

Mark Williams je dvojnásobným majstrom sveta, ale na skompletizovanie svojho hattricku čaká už dlhých pätnásť rokov. Vlani senzačne neprešiel kvalifikáciou, keďže v rebríčku už predsa len trošku za najlepšími zaostáva. Jeho finálovú účasť však rozhodne nemožno označiť za prekvapenie. Walesan predvádza v poslednom období veľmi kvalitné výkony, o čom svedčí titul na German Masters či štvrťfinálová účasť na hviezdami nabitom China Open. V tejto sezóne má na konte už 70 víťazstiev. Zaujímavosťou je, že Mark Williams už v tomto ročníku jeden titul majstra sveta získal. Stalo sa tak pri svetovom šampionáte v hre so šiestimi červenými guľami.

Semifinále označili média trilerom

V žiadnom prípade nechceme znevažovať výkony Marka Williamsa, no je pravda, že mal na turnaji aj trošku šťastie. V jeho časti pavúka totiž veľmi skoro vypadli či už Neil Robertson alebo Ronnie O’Sullivan. Prvé tri kolá vyhral hráč s prezývkou „Welsh Potting Machine“ zakaždým rozdielom aspoň päť frameov. Z hráčov zvučnejších mien si napríklad poradil s Alim Carterom 13:8. Jeho semifinále proti Barrymu Hawkinsovi viaceré britské média označili za triler. Williams od začiatku doťahoval náskok súpera a prvýkrát sa dostal do vedenia až za stavu 16:15. Následný frame sa mu podarilo ukoristiť, a tak zabránil tomu, aby sme boli svedkami reprízy finále z Welsh Open.

V súboji skúsenosti uspeje Higgins

Miernym favoritom dnešného zápasu je John Higgins. Škót je na tom lepšie v bilancii vzájomných zápasov, keď ovládol 31 z 55 konfrontácii. Vo finále turnaja sa stretli sedemkrát, pričom spomínaný hráč vyhral štyri z nich. Finále je samozrejme špecifické v tom, že je rozdelené do dvoch dní a víťaz potrebuje získať až osemnásť frameov. Zaujímavosťou je, že nech už vyhrá ktokoľvek stane sa najstarším víťazom majstrovstiev sveta od roku 1978. Osobne by som sa viac priklonil na stranu Johna Higginsa, hoci nevylučujem ani stávku na 32 a viac frameov v zápase.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.56 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.