Analýza zápasu: Karen Chačanov – Rafael Nadal

Publikované 15.03.2019, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Po dlhšom čase potešíme našou analýzou fanúšikov tenisu. Štvrťfinálový program v kalifornskom Indian Wells uzavrie atraktívne stretnutie medzi Rusom Karenom Chačanovom a Španielom Rafaelom Nadalom.

Až štyrikrát sa porúčal v prvom kole

Ruský tenista má za sebou prelomový rok, v ktorom získal tri turnajové tituly. Prekvapujúci bol najmä jeho triumf v parížskej hale Bercy, kde vo finále zdolal favorizovaného Novaka Djokoviča. S doterajším priebehom aktuálnej sezóny ale nemôže byť spokojný. V Dohe, Sofii, Rotterdame aj Dubaji vypadol v prvom kole, čo by sa trinástemu hráčovi sveta nemalo stávať. Na západe USA predsa len prišlo herné zlepšenie a postup do štvrťfinále Indian Wells je už teraz jeho najlepším miestnym výsledkom. V predošlom zápase zdolal domáceho hráča Johna Isnera 6:4, 7:6. Na „amerických“ betónoch už raz v TOP 4 bol, keď si vlani zahral semifinále v Toronte.

Nadal prechádza turnajom bez zaváhania

Rafael Nadal je trojnásobným šampiónom z Indian Wells, no jeho posledný triumf sa datuje ešte do roku 2013. Tenisová verejnosť by si určite želala jeho dnešný postup a ďalšie pokračovanie rivality s Rogerom Federerom. Španiel zatiaľ turnajom prechádza hladko a dokopy stratil iba trinásť gemov. Najviac sa zapotil so Srbom Filipom Krajinovičom, ktorého zdolal 6:3, 6:4. Zaujímavosťou je, že v troch zápasoch čelil jedinému brejkbalu, no odvrátiť ho nedokázal. V tomto roku prehral rodák z Malorky dva súťažné zápasy. Vo finále Australian Open ho zmietol Novak Djokovič a na konci februára podľahol v mexickom Acapulcu vo výbornom zápase Nickovi Kyrgiosovi.

V New Yorku to bola poriadna dráma

Vo vzájomnej bilancii vedie Rafael Nadal 5:0, ale sám dobre vie, že ho nečaká ľahký súper. Najlepším príkladom je zápas z vlaňajšieho US Open, kde Španiel potreboval na víťazstvo takmer štyri a pol hodiny. Karen Chačanov mu nasúkal 22 es, no zápas prakticky stratil v druhom dejstve, kde bol pri vlastnom podaní dve loptičky od toho, aby viedol 2:0 na sety. Rus hral aktívnejšie, ale často z toho pramenili zbytočné chyby. Navyše, Nadal je úplne iným typom hráča, akých moskovský rodák zdolal v predošlých kolách (Isner, Rublev a Lopez). Tentokrát bude potrebné, aby sa mu darilo nielen v krátkych výmenách do päť úderov, ale aj v tých dlhších.

Dočkáme sa ďalšieho tajbrejku?

Jednoznačným favoritom zápasu je 17-násobný grandslamový šampión. V predošlých troch kolách bojoval so svojim prvým servisom, ktorý zapájal do hry iba v necelých 58% výmen. Osobne si myslím, že kľúčovým faktorom bude skôr podanie ruského tenistu. Nadal patrí k najlepším hráčom na returne a pokiaľ si Chačanov nepomôže nejakými esami či priamymi bodmi, bude to z jeho pohľadu skoro neriešiteľné. Na druhej strane, v piatich vzájomných dueloch sme videli štyri tajbrejky a predpokladám, že najmä úvodné dejstvo by mohlo byť vyrovnané.

Môj tip: Počet gemov v 1. sete – 10 a viac, aktuálne kurzy:

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.