Analýza zápasu: Los Angeles Rams – New England Patriots

Publikované 01.02.2019, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Mercedes-Benz Stadium v Atlante bude hostiť jednu z najsledovanejších športových akcii tohto roku – Super Bowl LIII. Pred zrakmi miliónov fanúšikov po celom svete sa v zápase o nehynúcu slávu stretnú Los Angeles Rams a New England Patriots. Stretnutie sa začína v pondelok o 0:30 hod. nášho času.

Gurley II. lídrom v počte touchdownov

Los Angeles Rams urobilo v ostatných dvoch sezónach veľký progres. Počas tohto ročníka prehralo len tri zápasy, a tak si zaslúžene vybojovalo účasť v Super Bowle po dlhých sedemnástich rokoch. V základnej časti sa zverenci Seana McVaya mohli pochváliť druhou najlepšou ofenzívou v súťaži. Veľkú zásluhu na tom mali najmä quarterback Jared Goff a running back Todd Gurley II. Druhý menovaný exceluje v hre po zemi, v sezóne dosiahol už 23 touchdownov, čo je najviac spomedzi všetkých hráčov. V samotnom play off si Rams najskôr poradili s Dallasom 30:22 a po veľkej dráme zdolali New Orleans s hviezdnym Drewom Breesom 26:23 po predĺžení.

Brady a spol. opäť ideálne načasovali formu

New England Patriots je mužstvom veľkých zápasov. Hoci v základnej časti nepredvádzali jeho hráči ideálne výkony, opäť dokázali priam ideálne načasovať formu. Vo vyraďovacích súbojoch najskôr zdolali Los Angeles Chargers jednoznačne 41:28 a následne zdolali Kansas City 37:31 po predĺžení. V oboch dueloch previedli Patriots skvelý ofenzívny výkon. Až päťkrát položil loptu do end zóny súpera Sony Michel, čím vytvoril nováčikovský rekord v počte touchdownov v play off. Takisto musíme spomenúť skvelú hru ofenzívnej línie. Hráči Kansasu patrili k najlepším v atakovaní súperovho quarterbacka, ale k Tomovi Bradymu sa prakticky nedostali.

Skúsenosti a viacero ofenzívnych alternatív

V zápase o Super Bowl zväčša rozhodujú skúsenosti, ktoré sú jasne na strane New England. Tom Brady s trénerom Billom Belichickom sú zárukou úspechu a spoločne to dotiahli už do deviateho finále. Taktická vyspelosť, vodcovské schopnosti a nezlomnosť za akéhokoľvek stavu najlepšie vystihujú spomínanú dvojicu. Kým útok Rams sa bude spoliehať najmä na Todda Gurleyho II., hostia majú množstvo alternatív v podobe Juliana Edelmana, Jamesa Whita, Sonyho Michela či Roba Gronkowskeho. Navyše, Patriots predošlú bitku o Super Bowl prehrali, takže budú o to viac motivovaní odčiniť vlaňajšie sklamanie. Na druhej strane barikády už ale bude Brandin Cooks.

Dve tretiny expertov favorizujú Patriots

Podľa kurzov stávkových kancelárii sú favoritom hostia. Na webe espn.com dokonca vyšla správa, podľa ktorej až 45 zo 72 expertov verí vo víťazstvo Patriots. Najčastejšie tipovaním skóre je 30:27 v prospech zverencov Billa Belichicka. Z môjho pohľadu je najdôležitejšia práve variabilita útokov Toma Bradyho, ktorý má okolo seba skvelých hráčov. Takisto bude kľúčový výkon Todda Gurleyho II. Ak mu to nepôjde, Jared Goff bude musieť častejšie hrať vzduchom, popasovať sa s veľkým tlakom a určite prídu aj nejaké chybičky. Pred rokom príjemne prekvapil Nick Foles z Philadelphie Eagles, no myslím si, že tento raz sa z trofeje Vinca Lombardiho bude tešiť New England Patriots.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálne kurzy:

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.