Analýza zápasu: Lotyšsko – Slovensko

Publikované 05.12.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Majstrovstvá sveta vo florbale mužov síce vyvrcholia až v nedeľu, no z pohľadu slovenského tímu je „finále“ na programe už dnes. O dve hodiny nastúpi náš výber proti Lotyšsku. Pokiaľ bude úspešný, splní svoj hlavný cieľ, ktorým je umiestnenie v najlepšej osmičke.

Lotyši so skalpom domáceho favorita

Florbalisti Lotyšska sa predstavili v základnej B-skupine, kde boli ich súpermi Švajčiarsko, Česko a Nemecko. V úvodnom zápase Helvétov dlho trápili, ešte v 33. minúte viedli a napriek prehre 3:7 zanechali dobrý dojem. Napodobniť tento výkon chceli aj proti domácim Čechom, no svoje očakávania predčili snáď o dvesto percent. Veľkého favorita zdolali 4:3 a zrazu boli blízko k priamej účasti vo štvrťfinále. Zverenci Riihimäkiho Arta ale posledný zápas zbabrali, Nemcom podľahli 4:5 a v skupine obsadili štvrté miesto. Určite by si radšej priali v osemfinále Kanadu, keďže proti Slovákom ich nečaká nič jednoduché. Ich najlepším strelcom je Morics Krumins.

Dosiahnuté výsledky netreba preceňovať

Slovensko v troch zápasoch nastrieľalo úctyhodných 45 gólov. Rozdrvilo Kanadu, Japonsko i Singapur, no všetci florbaloví fanúšikovia vedia, že to ešte nič neznamená. Išlo o súperov tretieho sledu, ktorých porážame vysokým rozdielom. Povinnosť v podobe prvenstva v skupine zverenci Petra Koutného splnili a snáď sa dobre pripravili na kľúčový duel. Hoci nepreceňujeme dosiahnuté výsledky, naša hra bola na vysokej úrovni. Nechýbal pohyb, presné prihrávky a najmä prvé dve päťky si doslova robili čo chceli. Plusom sú takisto skúsenosti z predošlých majstrovstiev. Už v Rige sme siahali na postup do TOP 8, no v osemfinále sme podľahli tesne Nórsku 3:4.

V Prešove sme triumfovali po nájazdoch

Tesne pred majstrovstvami sveta sme odohrali proti Lotyšom jedno prípravné stretnutie. V Prešove sme síce viedli aj 5:2, no napokon sme rozhodli až v samostatných nájazdoch. Strelecká prevaha bola na strane Slovenska a veľkým poučením sú štyri inkasované góly v záverečnej tretine. Dá sa povedať, že mužstvá hrali v zostavách, aké uvidíme aj dnes. Očakáva sa vyrovnané stretnutie, ktoré rozhodnú maličké detaily. Najproduktívnejší hráč turnaja Michal Dudovič si radšej želal Nemcov, keďže Lotyši podľa neho hrajú rýchlejší florbal, sú na tom lepšie aj fyzicky. Lukáš Řezanina pre agentúru SITA zase povedal, že Slováci sú kreatívnejší a dôležité bude, aby sa darilo prvým dvom formáciám.

Slováci budú mať skoro domáce prostredie

Stávkové kancelárie spočiatku vypísali úplne rovnaké kurzy, no za ostatné hodiny trošku spadol kurz na výhru domácich. Ťažko odhadovať Lotyšov, ktorí síce zdolali Čechov, no tým vôbec nevyšiel štart do turnaja. Slovenský tím za ostatné dva roky nabral na kvalite, na kvalifikačnom turnaji vo februári prehral so Švédskom len 4:11 a tesne pred majstrovstvami zdolal Nemecko a tiež Dánskom pomerom 12:1. Všetko sa to odohralo v domácom prostredí, no nepochybujem o tom, že v pražskej O2 aréne budú mať zverenci Petra Koutného obrovskú podporu. Kedy, keď nie teraz?

Môj tip: Víťazstvo hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 2.05 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.