Analýza zápasu: Maccabi Tel Aviv – Real Madrid

Publikované 29.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Na konci prvého kalendárneho mesiaca vám ponúkame, vôbec po prvýkrát, analýzu zápasu z basketbalovej Euroligy mužov. Z dnešnej ponuky zápasov sme vybrali súboj o prvé miesto skupiny E v ktorom sa stretnú tímy Maccabi Tel Aviv a Real Madrid. Stretnutie sa začína o 20:05 hod.

Maccabi Tel Aviv dlhoročné patrí medzi tzv. “čierne kone” euroligovej súťaže. Svoju silu jasne dokumentovali basketbalisti z najväčšieho mesta Izraelu v minulom ročníku, keď sa prebojovali až do FINAL FOUR. V talianskom Miláne prekvapili celú basketbalovú verejnosť, a po víťazstvách nad CSKA Moskva (68:67) a Realom Madrid (98:86 pp) získali euroligový titul po dlhých deviatich rokoch. V prvej fáze tohtoročnej sezóny Euroligy si basketbalisti izraelského tímu počínali veľmi dobre. Bez väčších problémov postúpili do TOP 16, keď v hlavnej fáze bola nad ich sily len CSKA Moskva.

Cesta do vyraďovacích bojov vedie cez skupinu E, kde sa zatiaľ basketbalisti Maccabi Tel Aviv nachádzajú na druhom mieste tabuľky. V štyroch stretnutiach dokázali zvíťaziť trikrát a na svoje konto si pripísali skalp aj katalánskeho veľkoklubu FC Barcelona. Lídrom tímu je Kevin Smith, ktorého bodový priemer sa pohybuje na hranici 15,3 bodu na zápas. Maccabi Tel Aviv je oveľa silnejšie na svojej domácej palubovke. V tejto sezóne sa v Menora Mivtachim Arene nepresadila Alba Berlín, Unicaja Malaga, Crevena Zvezda Belehrad, či spomínaná Barcelona.

Real Madrid by zrejme na posledný vzájomný súboj s Maccabi Tel Aviv najradšej zabudol. Vo finále minulého ročníka viedol aj o 11 bodov, ale podobne ako v roku 2013, keď hral vo finále proti Olympiakosu, nedokázal dotiahnuť zápas do úspešného konca. Po dvoch finálových prehrách v rade si tak madridský klub robí zálusk na svoje tretie finále v rade. V hlavnej fáze tohtoročného ročníka Euroligy si podobne ako izraelský tím počínal Real Madrid bez väčších problémov. Na svojom konte si v 10 zápasoch pripísal 8 výhier a suverejne opanoval skupinu A.

V dobrých výkonoch pokračujú zverenci trénera Pabla Lasa aj v TOP 16. Uspeli vo všetkých štyroch stretnutiach, a dokonca až v troch prípadoch vyhrali minimálne o 15 bodov. Real Madrid v súčasnosti disponuje skutočne veľmi kvalitným tímom, vrátane množstva španielskych reprezentantov. V tíme pôsobia hráči ako Rudy Fernandéz, Sergio Llull, Felipe Reyes či Argentínčan so skúsenosťami z NBA Andres Nocioni. Bodový priemer Madridčanov je 86 bodov na zápas, čo je na euroligové pomery skutočne veľmi dobré číslo.

Štatistiky oboch mužstiev sú prakticky zhodné, keď obe mužstvá majú úspešnosť streľby z poľa na hranici 53%. V streľbe spoza trojkového oblúka sú na tom o niečo lepšie hostia. Ich úspešnosť je 37,1 %, čo je o približne štyri percentá viac ako majú na konte domáci basketbalisti. Vo vzájomných zápasoch to zväčša nebýva strelecká prestrelka, naopak väčší dôraz sa kladie na defenzívu. Všetko tak nasvedčuje tomu, že by sme v Menora Mivtachim Arene mohli vidieť vyrovnaný zápas až do posledných sekúnd. O motiváciu je na oboch stranách postarané, no najmä hostia sa budú snažiť pomstiť minuloročnú finálovú prehru z Milána.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.