Analýza zápasu: Maria Šarapovová – Kiki Bertensová

Publikované 10.05.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Tenisový turnaj žien v španielskom Madride má pred sebou štvrťfinálové zápasy. Maria Šarapovová zatiaľ prechádza turnajom ako nôž maslom a dobrú formu bude chcieť potvrdiť aj dnes. V boji o semifinále ju čaká Kiki Bertensová.

V Madride ukončila výsledkovú mizériu

Maria Šarapovová sa po odpykaní dopingového trestu pomaličky šplhá rebríčkom WTA. Momentálne figuruje na 52. mieste, ale už v pondelok bude v TOP 40. V tomto roku doposiaľ odohrala len trinásť zápasov s bilanciou osem výhier a päť prehier. Po víťazstve v druhom kole Australian Open si pripísala na konto štyri porážky v rade a po takmer štyroch mesiacoch zažila víťaznú radosť až v Madride. Na obľúbenom turnaji v Stuttgarte, kde začala antukovú časť sezóny, nestačila po veľkom boji na Caroline Garciovú 6:3, 6:7, 4:6. Podľa jej slov všetku prípravu smeruje na grandslamové French Open, kde dokázala počas úspešnej kariéry dvakrát triumfovať.

Šarapovová zatiaľ nestratila ani set

V Madride sa ruská kráska predstavuje po ôsmykrát kariére. V roku 2014 dokonca celý turnaj vyhrala, keď vo finále zdolala Simonu Halepovú. Vlani už v druhom kole nestačila na Genie Bouchardovú, no v tomto roku zatiaľ nestratila ani set. Postupne si poradila s Mihaelou Buzarnescuovou, Irinou Beguovou a včera aj s nevyspytateľnou Kristinou Mladenovičovou. V druhom dueli proti Rumunke sa dokonca zaskvela šnúrou 19-tich vyhraných výmen za sebou. Výborne jej vychádza prvé podanie, po ktorom vyhrala 75% loptičiek. Na druhej strane, často strieda výborné momenty s pomerne hlúpymi chybami – napríklad proti Beguovej zahrala až sedem dvojchýb.

Bertensová začala antukovú sezónu na výbornú

Kiki Bertensová už dlhšie patrí do širšej svetovej špičky. Aktuálne jej v rebríčku patrí 20. miesto, pričom jej kariérne maximum je ešte o dve priečky vyššie. Podobne ako v prípade Šarapovovej sme aj u Holanďanky registrovali menší pokles formy po úvodnom grandslame sezóny, keď prehrala päť zo šiestich duelov. Do antukovej časti však vstúpila najlepšie ako mohla. V americkom Charlestone ovládla turnaj kategórie WTA Premier, keď v šiestich zápasoch stratila len jeden set. Stalo sa tak pri parádnom semifinálovom dueli s Madison Keysovou. Následne v Stuttgarte trošku prekvapujúco prehrala s Krystínou Plíškovou, no v Madride ju opäť vidíme vo veľmi dobrom svetle.

Za hodinu sfúkla svetovú jednotku

V metropole Španielska sa Kiki Bertensová predstavuje tretíkrát a už teraz môže byť so svojim účinkovaním spokojná. Vyrovnala výsledok z vlaňajška, keď vo štvrťfinále stroskotala na Anastasiji Sevastovovej. V tomto ročníku takisto zatiaľ nestratila ani set. V prvom kole si bez problémov poradila s Mariou Sakkariovou a následne oplatila spomínanej Lotyške porážku z minulého roka. Paradoxne, najjednoznačnejšie víťazstvo dosiahla proti víťazke Australian Open a aktuálnej svetovej jednotke Caroline Wozniackej. Holanďanka odohrala fantastické stretnutie. Na príjme vyhrala 52% bodov, po prvom servise bola takmer bezchybná a za hodinu vyhrala 6:2, 6:2.

Očakávam postup holandskej tenistky

Papierovou favoritkou je skúsenejšia Maria Šarapovová, no z môjho pohľadu by mohli byť vypísané absolútne vyrovnané kurzy. Ruská hráčka už nepredstavuje takú hrozbu pre súperky ako v predošlých sezónach. Naopak, Kiki Bertensová sa zlepšuje, na obľúbenej antuke dosahuje úspechy a víťazstvo nad svetovou jednotkou jej určite dodalo sebavedomie. Holanďanka má kvalitný servis a držiteľke piatich grandslamových titulov dokáže konkurovať aj z forhendu. Osobne si myslím, že medzi najlepšie štyri hráčky turnaja postúpi práve Bertensová.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálny kurz vo Fortune: 2.11 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.