Analýza zápasu: Naomi Osaková – Dominika Cibulková

Publikované 15.05.2019, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Prestížny tenisový turnaj žien v talianskom Ríme dnes pokračuje zápasmi druhého kola. V ňom nechýba ani slovenská jednotka Dominika Cibulková, ktorej súperkou bude Japonka Naomi Osaková. Dokáže sa rodáčka z Bratislavy revanšovať za prehru spred jedenástich dní?

Po zisku grandslamu prišiel výsledkový útlm

Už šestnásty týždeň sa Naomi Osaková môže pýšiť postom svetovej jednotky. Na začiatku sezóny triumfovala v austrálskom Melbourne, no odvtedy sú jej výsledky miernym sklamaním. V Indian Wells skončila v osemfinále, v Miami jej bolo osudným tretie kolo a úvodný antukový turnaj v Stuttgarte nedohrala pre problémy s brušným svalom. Naposledy sa predstavila v Madride, kde ju vo štvrťfinále zdolala Švajčiarka so slovenskými koreňmi Belinda Benčičová. Osaková vo februári pomerne nečakane zmenila trénera, keď Saschu Bajina nahradil Jermaine Jenkins. Jej zápasová bilancia je momentálne sedemnásť výhier a päť prehier.

Cibulková pokračuje v nevýrazných výkonoch

Dominika Cibulková figuruje v rebríčku WTA na priebežnom 33. mieste. Ak si odmyslíme dve víťazstvá v Pohári federácie, ktorými ukončila svoju reprezentačnú kariéru, tak v tejto sezóne vyhrala zverenka Mateja Liptáka iba dve z deviatich stretnutí. Na žiadnom turnaji neuspela aspoň dvakrát v sérii. Zrejme najväčším prekvapením bolo jej skoré vypadnutie na podujatí v Stuttgarte, kde v úvodnom dueli podľahla neznámej Belgičanke Greetje Minnenovej 5:7, 3:6. V prípade bratislavskej rodáčky možno o antuke hovoriť ako o najmenej obľúbenom povrchu. Od sezóny 2013 totiž iba raz dosiahla na oranžovom podklade pozitívnu zápasovú bilanciu.

V Madride rozhodla úspešnosť prvého podania

Naomi Osaková a Dominika Cibulková si zmerajú sily druhýkrát v priebehu jedenástich dní. V prvom kole turnaja v Madride sa tešila z víťazstva Japonka po výsledku 6:2, 7:6. Jednoznačne najväčší rozdiel bol v úspešnosti prvého podania. Kým Osaková dokázala vyhrať 69% loptičiek, naša tenistka dosiahla iba polovičnú úspešnosť. Na príjme sa iba v dvoch hrách dostala k brejkbalu, čo je takisto veľmi málo. Svetová jednotka predčila slovenskú tenistku v aktivite, zahrala 43 víťazných úderov, vrátane ôsmich es. Nazbierala tiež 30 nevynútených chýb, ale o víťazstvo ju to nepripravilo. Zvládla aj náročný tajbrejk, s čím bola po zápase veľmi spokojná.

Štatistiky hovoria v prospech Osakovej

Na rozdiel od japonskej hráčky už Dominika Cibulková jedno kolo v Ríme absolvovala. Aliaksandru Sasnovičovú zdolala suverénne 6:2, 6:3, a tak ju snáď tento výsledok dostatočne povzbudil. Na druhej strane, v metropole Talianska od roku 2014 nikdy nepostúpila ďalej než do druhého kola. Aby tých negatívnych štatistík nebolo málo, proti Naomi Osakovej v doterajších troch vzájomných dueloch nezískala ani jeden set. Jej silový štýl našej tenistke jednoducho nesvedčí. V Madride pomerne často zaradila do svojej hry vysoké údery s cieľom spomaliť výmenu, no Japonka si dokázala vytvárať prevahu a zakončila približne polovicu výmen.

Môj tip: Handicap 0:3 – výhra domácich, aktuálne kurzy:

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.