Analýza zápasu: Naomi Osaková – Petra Kvitová

Publikované 25.01.2019, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Tenisové Australian Open sa pomaly chýli k svojmu vyvrcholeniu. V ženskej časti turnaja zostali v hre už len dve tenistky, ktoré zabojujú o cennú trofej Daphne Akhurstovej. V sobotu ráno nášho času sa v aréne Roda Lavere stretnú Naomi Osaková a Petra Kvitová.

Trinásť grandslamových výhier po sebe

Naomi Osaková opäť prepisuje históriu ženského tenisu. Stala sa vôbec prvou Japonkou, ktorá sa predstaví vo finále Australian Open. Navyše, v prípade víťazstva sa stane novou svetovou jednotkou, čo sa takisto žiadnej jej krajanke nepodarilo. Na turnajoch tzv. veľkej štvorky ťahá 21-ročná tenistka sériu trinástich výhier po sebe, keďže vlani ovládla aj newyorský grandslam. V Melbourne odohrala šesť zápasov, z toho polovicu trojsetových. Treba však spomenúť, že od osemfinále čelila hráčkam z TOP 15 rebríčka WTA. Skvelý výkon podala proti Eline Svitolinovej či vo včerajšom semifinále. Češke Karolíne Plíškovej nasádzala pätnásť es, po prvom servise vyhrala 81% loptičiek a zahrala 56 víťazných úderov.

Češka prechádza turnajom bez straty setu

Petra Kvitová predvádza v úvode roka vynikajúce výkony. Za 25 dní vyhrala tucet zápasov, ovládla turnaj v Sydney a na Australian Open ešte nestratila ani set. Minimálne problémy mala v semifinále proti Danielle Collinsovej, v ktorom prvý set dospel až do skrátenej hry. Na turnaji iba štyrikrát prišla o podanie a čelila dokopy pätnástim brejkbalom. Takisto ťaží z podania z ľavej strany, ktorým dokáže súperky vyhnať ďaleko mimo kurt. Podobne ako Osaková aj rodáčka z Bílovca sa môže stať novou svetovou jednotkou. Bola by prvou ľavorukou hráčkou od roku 1996, ktorej by sa to podarilo. Na konte má už dve wimbledonské víťazstva, no v Melbourne si po predošlých nezdaroch zahrá o premiérový titul.

Čo hovoria pred finále štatistiky?

V sobotu pôjde o vôbec prvé vzájomné stretnutie spomínaných hráčok. Očakáva sa vyrovnaný súboj, čo potvrdzujú aj štatistiky. Naomi Osaková zahrala o 24 es viac, robí podstatne menej dvojchýb, ale v jej prípade je veľký rozdiel medzi podaniami. Ukázalo sa to najmä v semifinále, kde proti Karolíne Plíškovej vyhrala po prvom servise 81% výmen a po druhom iba 41%. Oproti Petre Kvitovej hrá útočnejšie. Jej priemerná bilancia víťazných úderov a nevynútených chýb je 37-30, v prípade Česky len 26-20. Zverenka Jiřího Vaněka zase lepšie využíva brejkbaly (53%), v troch zápasoch nestratila podanie a na kurte strávila o dve hodiny menej než Japonka.

Šance na titul sú absolútne vyrovnané

Podľa stávkových kancelárii je miernou favoritkou česká tenistka. Osaková však vo finále US Open ukázala, že napriek mladému veku je mentálne veľmi silná a rozhodne sa jej neroztrasú kolená. Veľkú zásluhu na tom má aj jej tréner Sascha Bajin, ktorý bol dlhé roky v tíme Sereny Willamsovej. Až 92% hráčov z Tipsportu verí v úspech Češky, no myslím si, že mnohí tipovali skôr ako fanúšikovia. Osobne sa neodvážim tipovať víťazku, pretože šance sú 50 na 50. Zápas sa zrejme bude rozhodovať v troch setoch a zo špeciálnej ponuky sa javí byť dobrý tip na viac dvojchýb Kvitovej.

Môj tip: Počet setov – 3, aktuálne kurzy:

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.