Analýza zápasu: Nashville Predators – Anaheim Ducks

Publikované 05.02.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

V dnešnej analýze si prídu na svoje priaznivci najrýchlejšieho kolektívneho športu na svete. V kanadsko-americkej NHL sa dnes v noci stretnú aktuálne dva najlepšie tímy profiligy. V Bridgestone Arene privítajú hokejisti Nashvillu Predators káčerov z Anaheimu.

Hokejisti Nashvillu prežívajú veľmi podarenú základnú časť. Po 50. zápasoch sa nachádzajú na prvom mieste tabuľky Západnej konferencie, čo by pred začiatkom sezóny predpokladal iba málokto. Na svoje konto si zverenci Petera Lavioletta zatiaľ pripísali 71 bodov. Po dvoch neplodných sezónach, keď sa “Predators” nedostali ani do play off, tak majú v tejto sezóne obrovskú šancu postúpiť do záverečných bojov z popredných priečok tabuľky. V prebiehajúcej sezóne ťažia najmä zo skvelej defenzívy na čele s kapitánom Sheaom Weberom. V drese Predators by v dnešnom zápase mohol nastúpiť už aj brankár Pekka Rinne, ktorý bol dlhšiu dobu zranený.

Fínsky brankár prehlásil, že je stopercentné pripravený nastúpiť na zápas, a cíti sa veľmi dobre. V bráne tak zrejme nahradí Cartera Huttona, ktorý ale v jeho neprítomnosti podával kvalitné výkony. Aj vďaka senzačnému zákroku z tretej tretiny vychytal v predošlom zápase víťazstvo nad Torontom, a v poslednom vonkajšom zápase sa dokonca zaskvel shootoutom na ľade Pittsburgu. Druhou veľkou zbraňou Nashvillu je domáce prostredie. V Bridgestone Arene vyhrali v 23 zápasoch v riadnom hracom čase 13-krát a ďalších 7 výhier pridali v predĺžení resp. po samostatných nájazdov. “Predators” navyše ťahajú v domácom prostredí fantastickú sériu. Vyhrali už deväťkrát za sebou a naposledy prehrali ešte 7.12.2014, keď prehrali s Chicagom 1:3. Najproduktívnejším hráčom tímu je švédsky mladík Filip Forsberg, ktorý vo svojej nováčikovskej sezóne nazbieral už 45 bodov.

Anaheim Ducks v posledných rokoch patrí medzi najlepšie tímy Západnej konferencie i celej NHL. Svoju povesť potvrdzujú “káčery” aj v tejto sezóne, keď majú rovnaký počet bodov ako vedúci Nashville. Anaheim ma ale odohraný o jeden zápas viac, a tak by v dnešnom súboji potreboval uspieť. V minulom ročníku dokázali hokejisti Anaheimu Ducks dokonca opanovať celú Západnú konferenciu a o podobný úspech sa zverenci trénera Bruca Boudreau budú snažiť aj v tejto sezóne.

Podobne ako Nashville aj Anaheim viac bodov získava v domácom prostredí, ale ani na ľade súpera to nie je žiadna katastrofa. V 22 stretnutiach zvíťazili “káčery” 14-krát a bez bodov obchádzali celkovo iba šesťkrát. V posledných piatich zápasoch ale striedajú nevyrovnané výkony, keď dvakrát vyhrali a trikrát odišli z ľadu ako porazení. Útočnú silu Anaheimu zrejme ani netreba zvlášť predstavovať. Mená ako Corey Perry, Ryan Getzlaf či Ryan Kesler sú zárukou veľkej ofenzívnej kvality, ktorou tím z Kalifornie disponuje. Dokopy spomínaná trojica nazbierala už 121 bodov, pričom najviac nazbieral 52-bodový kapitán Ryan Getzlaf.

V štatistike vzájomných zápasov je na tom oveľa lepšie Anaheim, ktorý v posledných 6 zápasoch vyhral päťkrát. Takisto aj v Brigdestone Arene vyhrali “káčery” posledné tri zápasy, čo je určite povzbudivou správou pre Bruca Boudreau. Nashville ale rozhodne bude chcieť prerušiť túto nelichotivú sériu. Naopak prípadnou výhrou by si v domácom prostredí pripísali už desiate víťazstvo v rade. Úvodne buly zápasu je naplánované v noci zo štvrtka na piatok o 2:00 SEČ.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.