Analýza zápasu: Nemecko – Chorvátsko

Publikované 21.01.2019, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Na začiatku nového pracovného týždňa si prídu na svoje hádzanárski fanúšikovia. Svetový šampionát pokračuje štyrmi zápasmi nadstavbovej časti. Šláger dnešného hracieho dňa sa odohrá v kolínskej Lanxess Arene, kde si domáce Nemecko zmeria sily s Chorvátskom.

Od skalpu majstrov sveta ich delila sekunda

Nemecko zatiaľ prechádza turnajom bez prehry a dnes môže spraviť veľmi dôležitý krok k postupu do semifinále. V E-skupine mu patrí druhé miesto, pretože zo základnej skupiny si prenieslo víťazstvo nad Brazíliou, Islandom a smolnú remízu s Francúzskom. Tím Christiana Prokopa mal úradujúcich majstrov sveta na lopatkách, ale Timothey N’Guessan sekundu pred koncom vyrovnal na 25:25. Nemci sa prezentujú najmä kvalitnou obranou, ktorá inkasuje v priemere 22 gólov na zápas. V mužstve figuruje jediný legionár – Uwe Gensheimer z parížskeho St. Germain. Práve on je s 36 gólmi najlepším strelcom Nemecka, pričom premenil 16/20 sedmičiek.

Chorváti si skomplikovali cestu za postupom

Chorvátsko tradične patrí do okruhu favoritov, čo v základnej skupine do bodky potvrdilo. Papierovo slabších súperov bez väčších problémov zdolalo a v dôležitom zápase zvíťazilo nad Španielskom 23:19. Zlatko Horvat zaznamenal v tomto stretnutí osem gólov, no vyzdvihnúť treba aj výbornú 37-percentnú úspešnosť brankára Marina Šega. Chorváti postúpili do nadstavby s plným počtom bodov, ale včera senzačne zakopli proti Brazílii. Prehrou 26:29 si výrazne skomplikovali situáciu a v ďalších dvoch zápasoch si budú musieť siahnuť na dno síl. V tíme majú štyroch 20 a viacgólových strelcov, vrátane jedného z lídrov v počte asistencii Domagoja Duvnjaka.

Pred dvoma rokmi sa tešili Nemci

Obe reprezentácie sa naposledy stretli na MS 2017. Takmer na dva roky presne Nemci zápas jasne ovládli a triumfovali pomerom 28:21. Bol to akýsi súboj pivotov, pretože Patrick Wiencek strelil šesť a Manuel Štrlek päť gólov. Kľúčovou postavou bol brankár Andreas Wolf, ktorý na prebiehajúcom šampionáte zaznamenal už 54 zákrokov. Chorvát Ivan Stevanovič má trošku lepšiu úspešnosť, ale čelil oveľa menšiemu počtu striel než brankár THW Kiel. Štatisticky by malo ísť o vyrovnané stretnutie. Jediný výraznejší rozdiel je v rýchlych protiútokoch, ktoré majú zverenci Lina Červara druhé najlepšie na turnaji. Hostia dnes nastúpia aj s hráčom Frisch Aufu Göppingen Ivanom Sliškovičom, ktorý bol dodatočne dopísaný na súpisku.

Duvnjak a spol. si ďalšie zaváhanie nemôžu dovoliť

Miernym favoritom zápasu sú domáci hádzanári, ktorých bude hnať dopredu vypredaná aréna. Nemcom to nesmierne pomáha, čo bolo vidno vo výbornom zápase proti Francúzsku. Naopak, Chorváti hrajú s nožom na krku a pokiaľ dnes prehrajú, môžu na súboje o cenné kovy zabudnúť. Oproti súperovi majú starší káder, v ktorom je až deväť tridsiatnikov. Možno aj to zaváži v prospech dynamickejších Nemcov. Aj na nich však môže dopadnúť tlak z dôležitého zápasu, a tak si myslím, že uvidíme dramatické stretnutie s menším počtom gólov.

Môj tip: Padne 0-52 gólov, aktuálne kurzy:

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.