Analýza zápasu: Novak Djokovič – Andy Murray

Publikované 01.02.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Po napínavých dvojtýždňových bojoch sa úvodný Grandslam sezóny chýli k svojmu záveru. Vrcholom tohtoročného Australian Open bude mužské finále, v ktorom na seba narazia srbský tenista Novak Djokovič a Brit Andy Murray. V aréne Roda Lavera zápas odštartuje krátko po 9:30 SEČ.

Svetová tenisová jednotka si v Melbourne Parku zahrá svoje piate finále. V predošlých prípadoch bol rodák z Belehradu vždy úspešný, čo znamená, že vo svojej zbierke má už štyri tituly z Australian Open. Ten posledný získal v roku 2013, keď vo finále zdolal práve Andyho Murrayho. V tomto ročníku nemal srbský tenista na ceste do finále vážnejšie problémy, až na semifinálový súboj so Stanom Wawrinkom. Djokovič zahral v zápase na svoje pomery neuveriteľných 49 nevynútených chýb, a aj preto musel o účasť vo finále so Švajčiarom bojovať až v piatich setoch.

Nakoniec ale Djokovič dokázal, že je psychický veľmi silný, a takisto aj skvele kondične pripravený. V rozhodujúcom sete Srb dominoval a ešte stále úradujúceho víťaza Australian Open vyprevadil z turnaja s nepopulárnym „kanárom“. Svetový hráč číslo 1 sa po celý turnaj môže spoľahnúť na svoj vynikajúci servis. Počas turnaja stratil podanie v 6 zápasoch len šesťkrát, z toho až päťkrát v nie príliš vydarenom zápase proti Wawrinkovi. Síce Srb nastrieľal iba 53 es, svojim servisom často získal priame body, alebo si vytvoril komfortnú pozíciu pre útok.

Britský tenista Andy Murray sa v Melbourne predstaví v poslednom zápase turnaja už po štvrtýkrát. Jeho bilancia je ale úplne odlišná ako u jeho dnešného súpera. V troch finálových účastiach získal Andy Murray dokopy iba jediný set, a tak je jasné, že ani raz sa na Australian Open nemohol tešiť zo zisku titulu. V roku 2010 ho vo finále zastavil Roger Federer a v rokoch 2011, 2013 nestačil 27-ročný Škót práve na Novaka Djokoviča. Podobne ako „Nole“ aj rodák z Dunblanu na svojej ceste do finále stratil v 6 zápasoch iba 2 sety.

O ten prvý ho pripravil v štvrtom kole nebezpečný Bulhar Grigor Dimitrov a o ten druhý jeho semifinálový súper Tomáš Berdych. V súboji s českým tenistom Murray síce stratil prvý set v tiebreaku, ale následne zlepšeným výkonom zápas otočil. V druhom sete dokonca nadelil Berdychovi „kanára“. Veľkou zbraňou svetovej šestky na turnaji je servis, ktorý ho v kľúčových zápasoch vždy podržal. Podobne ako Djokovič aj Brit vo všetkých svojich zápasoch mal úspešnosť získaných bodov z prvého podania nad hranicou 70%. V priebehu turnaja dosiahol Andy Murray 66 es, čo je dokonca ešte o 15 viac ako dosiahol jeho dnešný súper.

Miernym favoritom zápasu je srbský tenista aj preto, lebo v bilancii vzájomných zápasoch vedie jednoznačne 16:8. V troch vzájomných zápasoch v Melbourne Parku vyhral vždy Srb. Rozhodovať budú maličkosti. Zrejme budeme svedkami dlhých výmen, v ktorých uspeje ten, ktorý bude trpezlivejší a spraví menej chýb. Jazýčkom na váhach môže byť aj to, že kým v piatok mal Andy Murray voľno, rodák z Belehradu hral ťažký viac ako 3,5 hodinový zápas so Stanom Wawrinkom. Motiváciou pre Murrayho môže byť aj to, že už raz Djokoviča vo finále Grandslamu porazil. Stalo sa tak po päťsetovej dráme na US Open v roku 2012. Novak Djokovič sa prípadným víťazstvom môže stať prvým mužom v modernej ére, ktorý získa na Australian Open päť titulov.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!