Analýza zápasu: NY Islanders – Philadelphia Flyers

Publikované 19.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Po dlhšom čase dostáva v našich analýzach priestor aj kanadsko-americká NHL. Dnes proti sebe nastúpia hokejisti NY Islanders a Philadelphie Flyers. Tento zápas bude určite atraktívny aj pre európskych priaznivcov NHL, pretože stretnutie v Nassau Veterans Memorial Coliseum sa začne už o 19:00 SEČ.

NY Islanders je nepochybne najväčším prekvapením tejto sezóny. “Ostrovania” sa v priebehu sezóny zlepšujú od zápasu k zápasu, a v tejto sezóne neraz dokázali poraziť aj tímy oveľa zvučnejšieho mena. V tabuľke Východnej konferencie patrí NY Islanders za Tampou Bay druhé miesto tabuľky, ale zverenci trénera Jacka Capuana majú na svojho rivala dva zápasy k dobru. “Ostrovania” doposiaľ získali v 45 zápasoch 61 bodov, a okrem druhej priečky na východe, im patrí aj prvé miesto v Metropolitanovej divízii. V domácom prostredí získali v 19 zápasoch rovných 30 bodov, keďže dokázali až 15-krát zvíťaziť. Najväčším hviezdami tímu z Long Islandu, sú John Tavares a Kyle Okposo, ktorí dohromady nazbierali v tejto sezóne už 77 bodov. Navyše druhý menovaný hráč potvrdil veľmi dobrú formu aj v súboji proti Pittsburgu, keď doslova strelecky explodoval. Kyle Okposo strelil v zápase 4 góly a pomohol svojmu mužstvu k cennej výhre 6:3. Na skvelých výsledkoch NY Islanders má nepochybne veľkú zásluhu aj slovenský brankár Jaroslav Halák. S úspešnosťou zákrokov 91,2 % patrí v NHL medzi najlepších, a vďaka svojím výkonom si dokonca vyslúžiť účasť v blížiacom sa All Stars víkende.

Philadelphia Flyers v tejto sezóne zostáva za očakávaniami. “Letci” po celkom slušnom vstupe do sezóny postupne akoby strácali paru, čo sa prejavilo aj na ich tabuľkovom postavení. Philadelphia sa aktuálne nachádza až na 13. mieste, a na ôsme miesto, ktoré zabezpečuje účasť v play off, stráca už 11 bodov. Zverenci trénera Craiga Berubea podávajú v sezóne veľmi nevyrovnané výkony, a tak je veľmi ťažké posúdiť, čo predvedú v dnešnom zápase. Minulý utorok doslova prevalcovali po výsledku 7:3 lídra Východnej konferencie Tampu Bay, no v ďalších dvoch nasledujúcich zápasoch nedokázali streliť ani jeden jediný gól. Aj vo svojom poslednom zápase sa na začiatku veľmi trápili, ale nakoniec predsa len porazili posledné Buffalo pomerom 4:3. Paradoxom je, že aj napriek nelichotivému postaveniu v tabuľke, nájdeme v drese Flyers najproduktívnejšieho hráča celej NHL. Je ním český útočník Jakub Voráček, ktorý v priebehu sezóny nazbieral 53 bodov s bilanciou 17 gólov a 36 asistencií. Voráčkovi zdatne sekunduje aj 49- bodový Claude Giroux, ale k spomínanej dvojici sa už nikto ďalší svojou produktivitou nepribližuje. Pravé spomínaní hráči budú v dnešnom stretnutí najväčšou hrozbou pre Jaroslava Haláka.

Víťaza stretnutia je ťažké tipovať, ale všetky aspekty ako tabuľové postavenie, aktuálna forma či tohtosezónne vzájomne zápasy nahrávajú v prospech NY Islanders. Navyše, domáci tím bude mať v dnešnom zápase aj špeciálnu motiváciu. V prípade dnešného triumfu by sa totiž ostrovania dostali opäť na čele Výhodnej konferencie.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.