Analýza zápasu: PAOK Solún – Ajax Amsterdam

Publikované 05.08.2019, autor: Samuel Ďuriš

Predkolá európskych súťaží postupne ubiehajú a to značí len jediné. Sme stále bližšie k skupinovej fáze Ligy majstrov a Európskej ligy. V treťom predkole sa do hry dostane aj najväčšie prekvapenie minuloročnej edície najprestížnejšej klubovej súťaže na starom kontinente. Ajax Amsterdam vycestuje na pôdu gréckeho PAOK Solún.

Pripravený na holandský futbal

Pri pohľade na prípravu gréckeho majstra vzniká dojem, ako keby funkcionári tušili, že kto sa im postaví v treťom predkole Ligy majstrov. Gréci čelili v predsezónnom období až trom súperom z krajiny tulipánov. Zaznamenali pri tom úplne vyrovnanú bilanciu. Na úvod prehrali s Alkmaarom, potom remizovali so Zwole a v generálke na stretnutie tretieho predkola zvíťazili nad Sittardom 5:1. V čiernobielych dresoch už figuruje aj slovenský futbalista Miroslav Stoch, ktorý sa do Grécka vrátil po piatich rokoch. Ten za Solúnčanov zatiaľ nastúpil v dvoch prípravných stretnutiach.

Skorý začiatok

Všetci si dobre pamätáme minuloročnú cestu Ajaxu Ligou majstrov. Po vyradení Realu Madrid a Juventusu ich zastavil až v semifinále Tottenham Hotspur. Po takomto úspešnom počínaní sa po najväčších oporách tímu trénera Ten Haga strhol veľký dopyt. Frankie de Jong prestúpil do Barcelony, Matthijs de Light sa zase upísal Juventusu Turín. Ostatní hráči ale v metropole Holandska ostávajú a tak sa na Ajax pozerá, ako na super favorita celého tretieho predkola. V jeho zostave stále nastupujú David Neres, Dušan Tadič, Donny van de Beek či Hakim Ziyech. Nízky koeficient ale nasadzuje majstra Erendivise do hry už takto skoro a ten tak musí čeliť prvej prekážke. Hráči sú v dobrej forme o čom svedčí aj bilancia zápasov od prehratého semifinálového odvetného stretnutia s anglickými kohútmi. Z jedenástich stretnutí sa Ajax z víťazstva tešili desaťkrát. Pri skóre 36:14, dosiahnutom v týchto zápasoch je jasné, že PAOK nečaká nič ľahké.

Súboj Dávida s Goliášom?

Obaja aktéri tohto zápasu už majú skúsenosti so vzájomných stretnutí. V dvoch prípadoch dokonca Ajax vyradil PAOK práve v treťom predkole Ligy majstrov. Solúnčania začínajú v domácom prostredí, čo by mohla byť ich výhoda. Lenže práve posledné štyri európske stretnutia Gréci na domácej pôde prehrali. Ajax je jasným papierovým favoritom, no Solún netreba úplne odpisovať. To ukázali aj tri remízy zo vzájomných piatich zápasov. Vyhrať sa však tomuto tímu ešte nad Ajaxom zaknihovať nepodarilo. Práve preto verím, že si Holanďania odnesú do domácej odvety výsledok rovnajúci sa víťazstvu.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálne kurzy:

Autor článku: Samuel Ďuriš

Už niekoľko rokov sa venujem športu a tipovaniu. Aktuálne študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.