Analýza zápasu: Pobrežie Slonoviny – Ghana

Publikované 08.02.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Africký pohár národov po viac ako trojtýždňových bojoch dospel do svojho finále. V poslednom zápase turnaja sa predstavia azda dvaja najväčší favoriti turnaja. Od 20:00 nastúpia v Rovníkovej Guinei proti sebe Pobrežie Slonoviny a Ghana.

Cestu do finále malo Pobrežie Slonoviny pomerne zaujímavú. V prvých dvoch zápasoch iba dvakrát remizovalo, a tak sa pred posledným zápasom s Kamerunom ocitlo v ťažkej pozícií. Zverenci francúzskeho trénera Hervého Renarda ale proti kamerunským levov podali výborný výkon a víťazstvom 1:0 si vybojovali prvé miesto v skupine. Vo štvrťfinále, už aj s omilosteným Gervinhom, zvíťazili nad Alžírskom 3:1 a rovnakým pomerom uspeli aj v semifinále proti Demokratickej republike Kongo. Najväčšiu zásluhu na postupe do finále má trojica hráčov pôsobiacich v anglickej Premier League a talianskej Serii A.

Kapitán Yaya Touré a dvojica útočník Bony Wilfied a Gervinho sa postarala o päť z celkovo deviatich gólov Pobrežia Slonoviny. Pobrežie Slonoviny dlhodobo patrí medzi najlepšie africké tímy, ale akoby im triumf na Africkom pohári nebol dopriati. Naposledy sa slony tešili z triumfu pred 23 rokmi, keď vo finále porazili svojho dnešného súpera po nervydrásajúcich pokutových kopoch. Odvtedy bolo Pobrežie Slonoviny vo finále dvakrát a v oboch prípadoch prehralo na penalty. Najväčšia hviezda Pobrežia Slonoviny Didier Drogda sa tak víťazstva na Africkom pohári národov nedočkal. Podarí sa to jeho nástupcom v roku 2015 ?

Ghana vstúpila do turnaja horšie ako Pobrežie Slonoviny. Čierne hviezdy prehrali v úvodnom zápase so Senegalom 1:2, ale v ďalšom priebehu sú už zverenci Avrama Granta stopercentný. Dôležité víťazstvo dosiahla Ghana v zápase proti Alžírsku, keď sa v nadstavenom čase presadila veľká opora tímu Asamoah Gyan. Súboje v základných skupinách ukončili výhrou nad JAR 2:1. Vo vyraďovacích bojoch hrajú futbalisti Ghany ako z veľkej knihy. Vo štvrťfinále s Guineou i v semifinále proti Rovníkovej Guinei vyhrali zhodne 3:0, a tak im zaslúžene patrí účasť vo finále.

Prípadný triumf by bol pre Ghanu piaty v celej histórií Afrického pohára národov. Posledný triumf je ale poriadne bradatý. Čierne hviezdy ho dosiahli v roku 1982, keď vo finále porazili Lýbiu, ako inak, v penaltovom rozstrele. Najväčšou hrozbou pre obranu Pobrežia Slonoviny bude dvojica útočník Gyan –Ayew. Útočník Marseille André Ayew je najlepším strelcom tímu, keď doposiaľ nastrieľal 3 góly.

Posledné vzájomné zápasy naznačujú, že vo finále by sme mohli vidieť veľmi vyrovnaný duel. V posledných 5 zápasoch zvíťazili čierne hviezdy zvíťazili dvakrát, dve výhry dosiahli futbalisti Pobrežia Slonoviny a jedenkrát zápas skončil remízou. Oba tímy disponujú veľkou útočnou silou, ale v zápase zrejme veľa gólov neuvidíme. Zrejme budeme svedkami skôr taktickej bitky, čo je vzhľadom na to, že ide o finále Afrického pohár národov viac ako logické.

Kto vystrieda Nigériu na africkom tróne ? Takisto pravdepodobná možnosť je aj tá, že zápas sa nerozhodne počas 90 minútach. Toto finále bude 20. v poradí Afrického pohára národov, a zatiaľ sa až v 10 prípadoch muselo predlžovať resp. sa zápas musel opakovať.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.