Analýza zápasu: Portugalsko – Holandsko

Publikované 08.06.2019, autor: Samuel Ďuriš

Premiérový ročník novovytvorenej medzinárodnej európskej súťaže Ligy národov, speje k svojmu koncu. Na Estádio do Dragao v Porte sa v nedeľu odohrá finále, kde sa stretnú úradujúci majstri Európy z Portugalska a znovuzrodení reprezentanti Holandska.

Zbraň menom Ronaldo

Osobitne opisovať Cristiana Ronalda určite netreba. Fenomenálny CR7 je tou najvyššou zárukou útočnej kvality tímu z pyrenejského polostrova. Presne to potvrdil päťnásobný držiteľ Zlatej lopty aj v stredajšom semifinále proti Švajčiarsku. Dvoma gólmi zo samotného záveru a celkovo hetrikom, poslal svoj tím po triumfe 3:1 do finále. Čerstvý víťaz talianskej Serie A s Juventusom Turín je hladný po ďalšej trofeji a práve jeho príchod môže mužstvu dodať potrebný majstrovský impulz. Portugalčanom sa na vlastnej pôde, kde sa tohtoročné finále odohrá, mimoriadne darí. Naposledy prehrali v domácom prostredí ešte v roku 2014 a aj to senzačne s Albánskom. Na ceste do boja o majstrovskú trofej zverenci Fernanda Santosa neutŕžili taktiež ani jednu prehru a po dvoch víťazstvách a dvoch remízach, nechali za sebou Talianov aj Poliakov.

Defenzíva vyhráva tituly

Vo výbere Ronalda Koemana môžeme nájsť azda najlepšiu stopérsku dvojicu súčasnosti. Čerstvého víťaza Ligy majstrov Virgila van Dijka dopĺňa talentovaný Matthijs de Ligt. Kraje ihriska v semifinále s Anglickom zase strážil Daley Blind z Manchesteru United a mladý Denzel Dumfries z Eidhovenu. Na takejto obrane sa dá skutočne postaviť úspešne mužstvo. To holandské čaká na reprezentačný úspech od bronzovej medaily z brazílskeho svetového šampionátu v roku 2014. Na posledných dvoch medzinárodných turnajoch v Rusku a vo Francúzsku dokonca tím z krajiny tulipánov chýbal. Teraz sa však otvára cesta pre novú generáciu hráčov, ktorá pod Koemanovým vedením v skupine Ligy národov senzačne predčila nielen Nemcov ale aj úradujúcich majstrov sveta Francúzov.

Zakvitnú tulipány po dlhšej dobe?

Vo vzájomných zápasoch majú navrch „Ronaldovci“, ktorí z jedenástich stretnutí vyhrali päťkrát. Holanďanom sa podarilo zvíťaziť len v dvoch prípadoch. Ten prvý je ešte z roku 1991 a ten druhý je zároveň aj posledným stretom týchto dvoch tímov. Vtedy išlo o priateľský duel a „Oranjes“ zvíťazili 3:0. Miernym favoritom stávkových kancelárii je domáci celok, ktorý však narazí na úplne nový tím vyskladaný nie len z talentovaných ale aj skúsených hráčov. Trénerovi Santosovi navyše vypadol zo zostavy obranca Pepe, ktorého vyradila zlomenina lopatky. Osobne sa prikláňam k menšiemu prekvapeniu a teda triumfu holandského tímu, ktorý pôsobí už teraz vyzreto a vo svojich obranných radoch skrýva kľúč aj k zastavenie fenomenálneho Cristiana Ronalda.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálne kurzy:

Autor článku: Samuel Ďuriš

Už niekoľko rokov sa venujem športu a tipovaniu. Aktuálne študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.