Analýza zápasu: Rusko U20 – USA U20

Publikované 04.01.2019, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Juniorské majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji pokročili do svojej semifinálovej fázy. Z turnaja už vypadli Švédi či domáca Kanada, a tak je cesta za titulom otvorená. O finálovú miestenku dnes zabojujú aj ruskí hokejisti, ktorých čakajú rovesníci USA. V Rogers Arene stretnutie začína krátko po 22:00 hod.

Zborná kráča turnajom bez zaváhania

Rusko je jediným tímom na turnaji, ktorý ešte neokúsil horkosť prehry. Rozbiehalo sa pomalšie, ale vďaka veľmi dobrej obrane dokázalo súperov zdolávať. Dokonale sa to potvrdilo v záverečnom zápase skupiny, v ktorom si zverenci Valeriho Bragina vyšliapli na Kanadu. Po góloch Grigorijho Denisenka a Pavla Šena vyhrali 2:1, a tak mali vo štvrťfinále podstatne ľahšieho súpera. Tým bolo Slovensko. Rusi rozhodli o svojom postupe už v prvej tretine, v ktorej nášmu tímu nasúkali štyri góly. Napokon vyhrali 8:3, keď si v samotnom závere nechali streliť trošku zbytočné góly. Prvých presných zásahov sa dočkal kapitán Klim Kostin, čo je pre neho určite veľkým povzbudením.

Američanov zdobí kvalitná ofenzíva

USA vstúpili do turnaja utrápeným víťazstvom nad Slovenskom, ale následne sa poriadne rozohrali. V ďalších štyroch dueloch nastrieľali dovedna 19 gólov a relatívne hladko zdolali Fínov a vo štvrťfinále aj Čechov. Pre našich západných susedov bol výsledok 1:3 ešte zhovievavý, veď na strelecké pokusy Američania dominovali pomerom 41:19. Jedinú prehru na turnaji im uštedrili Švédi. Tento zápas ukázal nedostatky v defenzíve zámorského výberu, ale aj veľkého bojovného duchu. Mužstvo Mika Hastingsa nezlomilo ani manko 0:4, v záverečných sekundách vyrovnalo a napokon prehralo až po predĺžení. Napriek tomu je v semifinále a útočí na piaty titul.

Rusi si musia dávať pozor na disciplínu

Vlani sa obe mužstvá stretli vo štvrťfinále a z víťazstva 4:2 sa tešili Američania. Dominovali v počte striel a herne mali navrch. Teraz sú síce tímy obmenené, no dá sa očakávať súboj americkej ofenzívy a ruskej poctivej defenzívy. Na turnaji predvádza výborné výkony brankár Pjotr Kočetkov, ktorý si drží úspešnosť zákrokov nad 96%. Dôležitú rolu budú hrať presilovky, keďže obe mužstvá využili viac než 30% početných výhod. Disciplinovanejší sú hráči USA, ktorí nazbierali o 61 trestných minút menej než Rusi. Najproduktívnejším hráčom turnaja je Ryan Poehling a postupne sa chytá aj Jason Robertson, ktorý má v OHL priemer skoro dva body na zápas.

Dospeje zápas až do predĺženia?

Miernym favoritom stretnutia sú hráči USA, ktorí sa prezentujú o niečo lepším herným prejavom. Aj Rusi však vedia strieľať góly, o čom sa okrem Slovákov presvedčili aj Švajčiari pri prehre 4:7. Z môjho pohľadu pôjde o veľmi vyrovnaný zápas, hraný vo vysokom tempe, no zároveň bez žiadneho bezhlavého útočenia. V príprave pred MSJ zvíťazili Američania 3:2, hoci po dvoch tretinách mali dvojgólové manko. Gólovú prestrelku neočakávam a neprekvapil by ma remízový výsledok. Je to síce risk, ale odvážnejší tipéri by za rozumný vklad nemali dlho váhať.

Môj tip: Remíza, aktuálne kurzy:

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!