Analýza zápasu: Simona Halepová – Elina Svitolinová

Publikované 15.02.2019, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Tenisový turnaj v katarskej Dohe má dnes na programe svoje semifinálové zápasy. V našej analýze sa budeme venovať súboju medzi rumunskou jednotkou Simonou Halepovou a Ukrajinkou Elinou Svitolinovou. Predbežný začiatok stretnutia je naplánovaný o 14:30 hod.

Halepovej forma prekvapila aj českého trénera

Simona Halepová po úvodnom grandslame sezóny síce prišla o post svetovej jednotky, no jej výkony na začiatku roka nie sú vôbec zlé. Vyhrala sedem z deviatich zápasov, pričom ju zdolali len Serena Williamsová a Ashleigh Bartyová. Počas ostatného víkendu pomohla Rumunsku k cennému víťazstvu v Pohári federácie nad Českom, keď vyhrala obe dvojhry. Dokonca aj český tréner Petr Pála priznal, že rodáčka z Konstanci sa ukázala v lepšej forme než čakal. Proti Karolíne Plíškovej síce mala nepriaznivú bilanciu víťazných úderov a nevynútených chýb 24-38, no opäť ukázala, že je po fyzickej stránke výborne pripravená. Z predošlých pätnástich trojsetových duelov prehrala iba tri.

Ukrajinka zvládla náročnú úvodnú prekážku

Elina Svitolinová odštartovala sezónu podobne ako jej dnešná rivalka. Na Australian Open takisto vypadla vo štvrťfinále, keď bola nad jej sily neskoršia víťazka Naomi Osaková. Následne si Ukrajinka dopriala až trojtýždňové voľno od súťažného tenisu, keďže kvôli nezhodám so zväzom odriekla účasť v Pohári federácie. V katarskej Dohe, kde obhajuje body za osemfinálovú účasť, mala pomerne náročný žreb. V jej prvom zápase ju čakala nevyspytateľná Lotyška Jelena Ostapenková, ktorú však zdolala po setoch 6:4, 6:4. V štvrťfinálovom dueli nedala šancu mladej Češke Karolíne Muchovej. Po prvom podaní 78% loptičiek, štyrikrát zobrala rodáčke z Olomouca servis a celkovo sa na kurte zdržala iba 84 minút.

Vo vzájomnej bilancii má navrch Svitolinová

Simona Halepová mala s postupom do semifinále o čosi väčšie starosti. Nestratila síce ani set, no Nemku Juliu Georgesovú zdolala až v dvoch tajbrejkoch. Šampiónka Roland Garros začala sezónu bez trénera, ale vo februári angažovala Francúza Thierryho Van Cleemputa. Uvidíme, ako táto spolupráca bude fungovať a či sa 27-ročnej hráčke poradí vrátiť na tenisový trón. Na turnaj v Dohe nemá práve najlepšie spomienky. V roku 2014 tu síce vyhrala, no vlani musela predčasne odstúpiť pre zranenie chodidla. Vo vzájomnej bilancii má jasne navrch Elina Svitolinová. Vyhrala štyri z piatich duelov a na tvrdom povrchu ju ešte Halepová nezdolala.

Na výkone Rumunky sa môže prejaviť únava

Podľa stávkových kancelárii je miernou favoritkou stretnutia rumunská tenistka. Je však otázne, ako na tom bude so silami, keďže včera bojovala na kurte dve hodiny a dnes odohrá už piate stretnutie v priebehu siedmich dní. Navyše, mala kratší čas na regeneráciu než Elina Svitolinová. Ani jedna z hráčok nedisponuje nejakým delovým servisom, a tak budeme svedkami skôr dlhších výmen. Víťazku stretnutia je veľmi náročné tipovať, no očakávam vyrovnaný priebeh s vyšším počtom gemov.

Môj tip: Počet gemov 21 a viac, aktuálne kurzy:

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.