Analýza zápasu: Slalom žien vo Flachau

Publikované 07.01.2019, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Sezóna alpských lyžiarok už zajtra pokračuje nočným slalomom v rakúskom Flachau. Slovenským fanúšikom robí obrovskú radosť Petra Vlhová, ktorá v tejto sezóne už dvakrát triumfovala, ale na víťazstvo v klasickom slalome stále čaká.

Americká dominancia v klasických slalomoch

V doterajšom priebehu sezóny sa odjazdilo päť klasických slalomov, pričom všetky mali zhodné poradie na prvých dvoch miestach. Z víťazstva sa tešila Mikaela Shiffrinová pred Slovenkou Petrou Vlhovou. V novembri to boli pomerne jasné triumfy s náskokom vyše pol sekundy. Pred Vianocami sa však forma rodáčky z Liptovského Mikuláša stupňovala a Američanke dýchala na chrbát. V Courcheveli a Semmeringu prehrala o 29 stotín, hoci vo Francúzsku ešte po druhom medzičase viedla. To, že majiteľka 52 víťazstiev v rámci Svetového pohára nie je nezdolateľná sa potvrdilo v novoročnom paralelnom slalome v Osle, kde v priamom súboji s Vlhovou prehrala.

V Záhrebe bojovala Vlhová s únavou

V sobotu sa v chorvátskom Záhrebe išiel doposiaľ posledný slalom. Ten je oproti iným približne o desať sekúnd dlhší, takže v spodnej časti už nemajú pretekárky síl nazvyš. Mikaela Shiffrinová deklasovala konkurenciu už v prvom kole a v tom druhom si situáciu bez problémov postrážila. Na Petre Vlhovej bolo vidno únavu z náročného programu, veď za 16 dní absolvovala šesť pretekov. Už zajtra ju čakajú ďalšie, a tak je dôležité, aby sa dala rýchlo dokopy. Vo Flachau sa jej v minulom roku nedarilo. Hneď v hornej časti trate dostala nepopulárneho „špicara“, a tak sa so šancami na dobrý výsledok musela rozlúčiť. Takisto vypadla aj Švajčiarka Wendy Holdenerová.

Shiffinová spĺňa všetky atribúty šampiónky

Mikaela Shiffrinová je psychicky nesmierne silná. Prehra v Osle ju zdravo nahnevala a v Záhrebe predviedla parádny výkon. Ďalším príkladom sú spomínané vlaňajšie preteky vo Flachau. Američanka po prvom kole stráca na Bernadette Schildovú 37 stotín, no v druhej jazde sa ako jediná dostala pod 55 sekúnd a suverénne vyhrala. Takisto je veľmi disciplinovaná, na lyžiach akoby tancovala a robí minimálne množstvo chýb. Z ostatných pretekárok sa postupne rozbieha Wendy Holdenerová, ktorá bola trikrát za sebou tretia. Stabilné výkony podáva Frida Hansdotterová a najväčšou domácou nádejou bude mladá a agresívne jazdiaca Katharina Liensbergerová.

Magoni: Nie sme na úrovni Shiffrinovej

Mikaela Shiffrinová v utorok zaútočí na svoje 38. slalomové víťazstvo v kariére. Dá sa povedať, že pokiaľ nespraví fatálnu chybu, tak ju môže ohroziť len Petra Vlhová a možno Wendy Holdenerová. Dôležitý bude aj žreb štartových čísiel, keďže trať sa bude postupom času rozbíjať. To je ale lotéria. Osobne sa trošku obávam výkonu Slovenky, ktorú okrem únavy trápila aj viróza. „Momentálne nie sme na úrovni Shiffrinovej, to je isté. Ona je vo všetkom silnejšia, aj čo sa týka životného štýlu, je naozaj profesionálna v každom ohľade,“ povedal Vlhovej tréner Livio Magoni.

Môj tip: M. Shiffrinová – víťazka, aktuálne kurzy:

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.