Analýza zápasu: Slovensko – Kanada

Publikované 13.05.2019, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji dnes pokračujú štvrtým hracím dňom. Na programe sú mimoriadne atraktívne duely, no slovenských fanúšikov bude najviac zaujímať zápas domácej reprezentácie, ktorej súperom bude Kanada. V košickej Steel aréne padne úvodné buly o 20:15 hod.

Výborné výkony proti favorizovaným súperom

Slovenskí hokejisti začali svetový šampionát náročnou kombináciou zápasov, keď v priebehu 24 hodín čelili USA a Fínsku. V oboch stretnutiach podali vynikajúci výkon a rozhodne mohli získať viac než tri body. Po výhre nad zámorských protivníkom 4:1 dlho držali krok aj proti Suomi. Ešte desať minút pred koncom bolo vyrovnané, no potom zaúradoval 18-ročný Kaapo Kakko, ktorý skompletizoval hetrik. Aj napriek prehre 2:4 môžu Slováci zostať pozitívni. So súpermi najťažšieho rangu ukázali svoju kvalitu a podľa trénera Craiga Ramsayho môžu zdolať kohokoľvek. Vyzdvihnúť treba aj disciplínu, keďže dokopy nazbierali iba desať trestných minút.

Kanaďania nemali s nováčikom zľutovanie

Na rozdiel od Slovenska vstúpila kolíska hokeja do turnaja ľahkovážne a možno až s prehnaným sebavedomím. Proti Fínsku kopila množstvo chýb v rozohrávke, jej hráči boli nedôrazní v súbojoch a zaslúžene prehrali. S výnimkou druhej tretiny nedokázali Fínov zatlačiť a celkovo vyslali iba 21 striel na bránku. Po dni voľna sa bez väčších zmien v zostave predstavili Kanaďania proti nováčikovi z Veľkej Británie. Zdravo nasrdení zverenci Alaina Vigneaulta nemali so súperom žiadne zľutovanie a vyhrali 8:0. Zabral najmä tretí útok Jared McCann, Kyle Turris a Anthony Mantha. Tí strelili polovicu kanadských gólov a kolíska hokeja tiež využila dve z troch presiloviek.

Negatívnu bilanciu nepomôže vylepšiť Ďaloga

Slovenskí tréneri avizujú, že podobne ako proti USA sa v bránke objaví Patrik Rybár. Ten má skúsenosti so zámorským štýlom hry, dobre kryje uhly a verme, že bude znovu oporou nášho tímu. Do zápasu nezasiahne obranca Marek Ďaloga, ale k dispozícii je aspoň útočník Libor Hudáček. Kanaďania ešte pred turnajom prišli o zraneného Johna Tavaresa, no stále majú veľmi kvalitné mužstvo. Ich výkony sa budú len zlepšovať, keďže hviezdy NHL potrebujú čas na adaptáciu na širšie klzisko. Vo vzájomných súbojoch sa Slovákom vôbec nedarí. Od pamätnej prehry v roku 2004 nastúpili na majstrovstvách sveta proti Kanade osemkrát, no vyhrali, respektíve bodovali len raz.

Slovákom pomôže podpora z hľadiska

Na papieri je jasným favoritom duelu Kanada, ale žiadna ľahká cesta za troma bodmi ju nečaká. Slováci mali viac času na regeneráciu, v úvode turnaja sa ukazujú vo výbornej forme a znovu bude ich siedmym hráčom na ľade vynikajúce košické publikum. Možno to znie ako klišé, no opak je pravdou. Domáce prostredie dokáže hráčom dodať energiu, ešte viac na ľade bojujú a svoj výkon zlepšia o niekoľko percent. Máme rýchlostne ladený tím. Preto verím, že budeme Kanaďanom stíhať a z protiútokov, ktoré sa určite naskytnú, dokážeme skórovať. Tipovať naše víťazstvo je odvážne, no verím, že dva-tri strelené góly by mohli stačiť aspoň na bod.

Môj tip: Počet gólov domácich – 2 a viac, aktuálne kurzy:

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.