Analýza zápasu: Slovensko – Švajčiarsko

Publikované 07.02.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Ani v prvú februárovú sobotu nebude chýbať analýza vybraného zápasu. Tentokrát sa zameriame na prípravný turnaj Slovakia Cup, ktorý vyvrcholí dnešným zápasom medzi domácim Slovenskom a Švajčiarskom. Pri jeho sledovaní by ste rozhodne nemali chýbať.

Slovenskí hokejisti na Slovakia Cupe obhajujú minuloročné prvenstvo. Vo štvrtok nastúpili na svoj úvodný zápas a treba povedať, že zverenci Vladimíra Vůjtka milo prekvapili. Nie žeby víťazstvo nad Nemeckom bolo nejakým veľkým prekvapením, ale spôsob akým ho Slováci dosiahli bol skutočne obdivuhodný. Slovenskí hokejisti sa dostali do vedenia už po 29 sekundách, o čo sa zaslúžil skúsený kanonier Slovana Bratislava Ladislav Nagy. Tento gól našich reprezentantov nakopol a počas celého zápasu boli lepším tímom.

V druhej časti hry pridali ďalšie dva góly a opäť ich dosiahli hokejisti pôsobiaci v tíme belasých. Druhý gól pridal po dôraznej práci v útočnom pásme Libor Hudáček a tesne pred koncom druhej tretine prestrelil všetko čo mu stálo v ceste aj obranca Michal Sersen. Nakoniec sa slovenskí hokejisti tešili z výhry 4:1, keď posledný gól nášho mužstva zaznamenal Marcel Haščák. Slováci tak Nemcom vrátili prehru z Nemeckého pohára, kde prehrali tesne 2:1. V bráne slovenského tímu prežil podarený “comeback” aj göteborský hrdina Ján Lašák, ktorý podal spoľahlivý výkon. Pozitívnou správou je, že v tíme Vladimíra Vůjtka dostali priestor aj mladí hráči, ktorý reprezentovali Slovensko aj na nedávno skončených MSJ 2015.

Proti slovenskému tímu sa postavia hokejisti Švajčiarska. Hráči z krajiny Helvétskeho kríža včera odohrali zápas proti Nemecku, a podobne ako Slováci zvíťazili 4:1. Výsledok síce hovorí jednoznačne, ale pre švajčiarsku reprezentáciu to nebola prechádzka ružovou záhradou. O osude zápasu Švajčiari rozhodli až v poslednej desaťminútovke, keď sa dvakrát presadil Gregory Hofmann. Veľkú zásluhu na triumfe mal brankár Benjamin Conz . Mladí len 23-ročný gólman podal v bráne Švajčiarska veľmi dobrý výkon a v zápase si pripísal až 32 úspešných zákrokov.

Švajčiari sa tradične prezentujú agresívnou hrou založenej na kvalitnej obrane. Hokejistom Slovenska švajčiarsky štýl hry príliš nesedí, o čom svedčia aj posledné vzájomné zápasy. V posledných 5 zápasoch vyhrali Helvéti štyrikrát a inkasovali iba 5 gólov. Počas päťročnej existencie sa Švajčiari predstavili na Slovakia Cupe s výnimkou tohto ročníka iba v roku 2011. Pred štyrmi rokmi prehrali až vo finále, keď nestačili na Slovensko (2:0). Švajčiari tak našim hokejistom majú rozhodne čo vracať.

V dnešnom, prakticky finálovom zápase, zrejme nemôžeme očakávať nejaké gólové dostihy. V posledných 10 vzájomných zápasoch padlo dohromady iba 31 gólov, čo je priemer približne 3 góly na zápas. Veľmi dôležité bude to, komu sa podarí streliť úvodný gól zápasu. Vo väčšine z posledných duelov sa z víťazstva tešil ten tím, ktorý otvoril skóre stretnutia. Slováci častokrát v zápasoch proti Švajčiarom doplácali na slabú efektivitu v koncovke.

Miernym favoritom zápasu sú slovenskí hráči. Výhodou pre Slovákov bude určite aj domáce prostredie. Dokážu Slováci nadviazať na výborný výkon zo zápasu proti Nemcom a získajú svoj tretí titul na Slovakia Cupe? Odpoveď na túto otázku sa dozvieme tesne po skončení zápasu, ktorý sa v Banskej Bystrici začína o 17:00 hod.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.