Analýza zápasu: Tím Kanada – KalPa Kuopio

Publikované 31.12.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Už tradičnou bodkou za športovým rokom je finálový zápas hokejového Spengler Cupu. Podobne ako vlani sa v zápase o prestížnu trofej predstaví Tím Kanady, ktorého súperom bude KalPa Kuopio aj so slovenským brankárom Denisom Godlom. Úvodné buly je na programe o 12:10 hod. 

Kanaďania smerujú za štvrtým titulom po sebe

Kanada je tradičným účastníkom najstaršieho hokejového turnaja na svete. Posledné tri ročníky ovládla a suverénne si vedie až počas 92. edície tohto turnaja. V základnej skupine zdolala domáci Davos 2:1 a následne bez väčších problémov zvíťazila nad Norimbergom 6:2. Ostatné výsledky spôsobili, že si javorové listy zmerali sily s nemeckým mužstvom aj v semifinále. Aj tento zápas však zvládli. Prvú tretinu vyhrali 3:0 a potom už pohodlne kontrolovali vývoj duelu. Tréner Kevin Dineen má k dispozícii najmä hráčov zo švajčiarskej NLA. Lídrami obrany sú bývalí hráči z NHL ako Kevin Bieksa či Kyle Quincey, ktorých dopĺňajú mladíci typu Danteho Fabbra.

Fínske mužstvo zdobí výborná defenzíva

KalPa Kuopio je vôbec prvým fínskym mužstvom vo finále Spengler Cupu. Jej výkony sú príjemným prekvapením, veď v domácej súťaži je mimo postupových priečok do play off. Základom jej postupu do finále je vynikajúca defenzíva. KalPa v skupine inkasovala iba jeden gól, pri výhre nad českým Třincom 3:1. Potom si vyšliapla na favorizovaný Magnitogorsk, keď sa o jediný gól zápasu postaral v 63. minúte Tommi Jokinen. V dobrých výkonoch pokračovali zverenci Samiho Kapanena aj v semifinále. Nad Davosom vyhrali tesne 2:1, pričom domácich pustili len k 22 strelám na bránu. V nej si odrobil svoje gólman Daniel Manzato, ktorý by mal nastúpiť aj v dnes.

KalPa bez času na prípravu a regeneráciu

Kanada vo svojich stretnutiach jasne dominovala. V priemere vyslala na bránu súperov 36 striel, čo je poriadna porcia. Korčuliarsky sú jej hráči vynikajúco vybavení a takisto sa neboja hrať do tela. Snáď jediným negatívom je jedna využitá presilovka z celkovo pätnástich možností. Už tri góly na turnaji zaznamenal Zach Boychuk, dobre známy z pôsobenia v bratislavskom Slovane. Fínsky tím nemá vyloženého lídra. V domácej súťaži je najproduktívnejší Eetu Luostarinen, ale v troch zápasoch Spengler Cupu nebodoval. V neprospech Kuopia hovorí aj menej času na regeneráciu. Finále sa odohrá len necelých štrnásť hodín po konci jeho semifinálového súboja.

Kolíska hokeja v role favorita

Osobne očakávam zápas s hernou prevahou Kanady. Možno sa bude ťažšie presadzovať proti kvalitnej obrane súpera, ale napokon jeho odpor zlomí a nedopustí prekvapenie na svoj účet.

V závere roka máme pre čitateľov ešte jednu podstatnú správu. V roku 2019 sa z našej dennej rubriky stane dvojtýždenná, teda analýzy budú vychádzať každý pondelok a piatok. Neprídete teda o atraktívne stretnutie počas pracovného týždňa a tiež víkendu, kedy je stávková ponuka najbohatšia.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.41 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.