Analýza zápasu: Toronto Raptors – Golden State Warriors

Publikované 29.11.2018, autor: Bc. Miroslav Kováčik

Po dvoch futbalových analýzach dnes dáme priestor športu spod deravých košov. Zámorská NBA v noci pokračuje trojicou zápasov, z ktorých je jednoznačným šlágrom duel medzi domácim Torontom Raptors a obhajcom titulu Golden State Warriors.

Toronto ťaží z predsezónnej výmeny

Toronto je lídrom Východnej konferencie s bilanciou osemnástich výhier a len štyroch prehier. Ostatných šesť duelov vyhralo, pričom len v jednom prípade podliezlo hranicu 120 nastrieľaných bodov. Aj vďaka tomu má tretiu najlepšiu ofenzívu v súťaži a bodový diferenciál na úrovni +8,9. Kanadskému mužstvu vyšla predsezónna výmena, pri ktorej namiesto DeMara DeRozana získalo univerzála Kawhiho Leonarda. Ten hráva takmer 34 minút a konto súperov zaťažuje v priemere vyše 24 bodmi. Členom základnej päťky je aj Danny Green. Ten bol tiež súčasťou spomínanej výmeny so Spurs a v novom pôsobisku sa prezentuje 43-percentnou úspešnosťou streľby za tri body.

Bez Curryho sú obhajcovia titulu poloviční

Golden State je opäť najväčším favoritom na zisk trofeje Larryho O’Briena. Už úvod sezóny však naznačuje, že bude potrebovať, aby bolo zdravé kompletné hviezdne trio Stephen Curry, Kevin Durant a Klay Thompson. Prvého menovaného trápia slabiny, vynechal predošlých desať duelov a hneď to bolo znať aj na výsledkoch mužstva. Warriors síce ostatné tri zápasy vyhrali, no bez neho majú celkovo bilanciu 5-5. Najmä na palubovkách súperov je to zatiaľ pomerne veľké trápenie. Z deviatich stretnutí prehrali až päť, navyše všetky proti konferenčným rivalom. Problémom je tiež zranenie Draymonda Greena a na svoj debut v žlto-modrom drese čaká DeMarcus Cousins.

Štatistiky naznačujú ďalšiu vyrovnanú bitku

Posledné dva vzájomné zápasy v Air Canada Centre vyhrali basketbalisti Golden State, no v oboch prípadoch to bola dráma do záverečných sekúnd. Tento raz sú však favoritom domáci. Prejaviť by sa mala komplexnosť Raptors a absencia dôležitých hráčov Warriors. Nespomínali sme ešte skúsené duo Kyle Lowry a Serge Ibaka, ktoré má tiež veľkú kvalitu. Ich priemery sú okolo 16 bodov na zápas, pričom Španiel zvykne nastupovať ako hráč z lavičky. Väčšina tímových štatistík je veľmi podobná. Golden State má trošku lepšiu úspešnosť streľby za tri body, no paradoxne trojkami Toronto otočilo predošlý duel na palubovke Memphisu (18 z 33).

Pribrzdia Raptors rozbehnutého Duranta?

Dovolím si tvrdiť, že ak chcú Warriors uspieť, musí ďalší famózny výkon podať Kevin Durant. Ten pri neúčasti Curryho berie zodpovednosť na seba. V ostatnom dueli proti Orlandu chýbal na palubovke len osem minút, nastrieľal 49 bodov a zakončil 40% útokov svojho tímu. V detstve bol fanúšikom Raptors, takže to bude pre neho trošku špeciálny zápas. Domáci majú lepšie rozloženie síl, výhodu domáceho prostredia – čo sú z môjho pohľadu kľúčové faktory. Toronto má domácu bilanciu 9-2 a pokiaľ len trošku zastaví Duranta, tak sa mu podarí zaznamenať jubilejné desiate víťazstvo.

Môj tip: Výhra domácich, aktuálny kurz vo Fortune: 1.45 FORTUNA »

Autor článku: Bc. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie, aktívne sledujem športové dianie a študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.