Analýza zápasu: Tottenham Hotspur – FC Liverpool

Publikované 01.06.2019, autor: Samuel Ďuriš

Práve končiaca futbalová sezóna si na záver pripravila už tradičné vyvrcholenie najprestížnejšej klubovej súťaže na starom kontinente. V madridskom finále Ligy majstrov uvidíme rýdzo anglický súboj, ktorý obstarajú Tottenham Hotspur a FC Liverpool. 

Zloží Liverpool reparát?

Zverenci nemeckého trénera Jürgena Kloppa svojou finálovou účasťou definitívne potvrdili, že patria opäť medzi elitné kluby Európy. Na ich ceste do Madridu to ale “červení” nemali vôbec ľahké. Niektorí fanúšikovia ich odpisovali už po nepresvedčivých výkonoch v skupine. Zaváhaniam sa nevyhli hlavne na ihriskách súperov a svoj postup si definitívne zabezpečili až v poslednom stretnutí proti Neapolu po víťazstve 1:0. Následná jazda vyraďovacími bojmi napĺňala papierové predpoklady až do semifinálového súboja so španielskou Barcelonou. Opäť sa ukázala sila štadióna od rieky Mersey a „The Reds“ v zostave bez Firminha či Salaha otočili nepriaznivý stav z prvého stretnutia a po štyroch gólov v sieti nemeckého brankára Ter Stegena sa mohli tešiť na záverečný súboj o ušatú trofej.

Premiérová účasť pre Tottenham

„Kohúti“ sú oveľa prekvapivejším účastníkom tohto finálového súboja. V skupinovej fáze nazbierali ešte o bod menej ako ich súper a vo vyraďovacej časti pri nich neraz stálo šťastie či video systém VAR. S prvou prekážkou v play-off Dortmundom si ešte poradili, no štvrťfinálový súboj s Manchesterom City zachraňoval v nadstavenom čase už spomínaný videorozhodca. V semifinále sa aj tím zo severu Londýna postaral o málo vídaný obrat. Holandskému Ajaxu Amsterdam, plnému perspektívnych mladíkov, vyfúkol postup Brazílčan Lucas. Ten v odvete na štadióne Johana Cruyffa svojím hetrikom šokoval celú krajinu tulipánov a zaistil pre Tottenham prvú účasť vo finále v klubovej histórii.

Ostrieľaný tím verzus nováčik

 FC Liverpool má po nezdare v boji o korunu Premier League obrovský hlad po trofeji. Reparát sa tímu okolo Salaha, Van Dijka či Allisona pokúsi zložiť aj za minuloročné finálové zlyhanie v Kyjeve s Realom Madrid. V prospech päťnásobného európskeho šampióna hrá aj oveľa viac skúseností s veľkými stretnutiami, kdežto pre „kohútov“ by už aj semifinálová účasť v Lige majstrov bola klubovým maximom. V tomto roku sa oba celky stretli dvakrát a v oboch prípadoch bol úspešnejší favorizovaný Liverpool. Pri dvoch rovnakých triumfoch 2:1 sa gólovo uviedol Roberto Firminho, ktorý je už zdravotne v poriadku a je pripravený nastúpiť.

Milovníci útočného futbalu by si dnes mali prísť na svoje, keďže obe mužstvá vynikajú svojím ofenzívnym prejavom a majú na súpiske viacero nebezpečných hráčov. Na konci však očakávam triumf Liverpoolu, ktorý si za víťazstvom pôjde svedomitejšie a v platnosť tak príde aj povestné „do tretice všetko dobré“. Pre Liverpool je to totiž tretie európske finále pod vedením Jürgena Kloppa.

Môj tip: Výhra hostí, aktuálne kurzy:

Autor článku: Samuel Ďuriš

Už niekoľko rokov sa venujem športu a tipovaniu. Aktuálne študujem žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.