Analýza zápasu: Turné štyroch mostíkov v skokoch na lyžiach

Publikované 29.12.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

V závere roka sme si pripravili analýzu zo športu, ktorý sa v našej dennej rubrike doposiaľ nevyskytol. Ide o skoky na lyžiach, konkrétne o prestížne podujatie zvané Turné štyroch mostíkov. Jeho v poradí 67. ročník sa začína dnešnou kvalifikáciou v nemeckom Oberstdorfe.

Stoch vlani ovládol všetky preteky

Turné štyroch mostíkov malo v predošlých dvoch rokoch rovnakého víťaza. Bol ním poľský skokan a trojnásobný olympijský víťaz Kamil Stoch. Vlani dokonca vyhral všetky štyri preteky, čo sa dovtedy ako jedinému poradilo Nemcovi Svenovi Hannawaldovi na prelome rokov 2001 a 2002. Rodák zo Zakopaného patrí medzi favoritov, hoci jeho aktuálna forma nie je ideálna. V doterajších šiestich pretekoch Svetového pohára bol trikrát na pódiu, no ani raz na najvyššom stupienku. Na víťazstvo čaká od 25. marca z pretekov v slovinskej Planici. Naposledy vo švajčiarskom Engelberge skončil tretí, pričom za víťazným Rjojum Kobajašim zaostal o takmer pätnásť bodov.

Mladý Japonec dominuje vo Svetovom pohári

Rjoju Kobajaši sa javí byť najväčším favoritom na celkové víťazstvo. Japonec v tejto sezóne skáče parádne, o čom svedčia jeho štyri víťazstva a pozícia lídra Svetového pohára. Jednoznačne ho možno označiť za kométu sezóny, veď pred jej začiatkom bolo jeho najlepším umiestnením šiesta priečka z fínskeho Lahti. Potenciál naznačil už na olympiáde v Pjongčangu, kde sa dvakrát umiestnil v najlepšej desiatke. Stále len 22-ročný pretekár má pred sebou veľkú výzvu. Doposiaľ len jeden Japonec opanoval Turné štyroch mostíkov – Kazujoši Funaki v sezóne 1997/1998. V jeho prípade sú však nevýhodou nedostatočné skúsenosti s takýmto podujatím.

Z druhého sledu môžu prekvapiť Zyla či Kraft

Odborníci predpokladajú, že držiteľ sošky Zlatého orla vzíde zo spomínanej japonsko-poľskej dvojice. Stefan Horngacher, šéftréner poľských skokanov, sa vyjadril, že Kamil Stoch bude ťažiť zo skúsenosti a v tejto fáze sezóny má lepšiu fazónu ako vlani. Naši severní susedia majú v zálohe Piotra Zylu, ktorý má životnú formu. Štyrikrát bol na bedni a v roku 2017 obsadil na Turné druhé miesto. Z druhého sledu by nemal nikto výrazne prekvapiť, hoci každé preteky sú špecifické. Nemeckou nádejou je víťaz z Engellbergu Karl Geiger, nórskou Johann André Forfang a Rakúšania spoliehajú najmä na Stefana Krafta, ktorý sa podľa Andreasa Feldera dostáva do optimálnej formy.

Kobajaši tlak ustojí a potvrdí výbornú formu

Z hľadiska tipu na celkového víťaza sa musíme rozhodnúť, či dáme prednosť aktuálnej výkonnosti alebo dlhoročným skúsenostiam. Osobne zvyknem staviť na formu, teda v tomto prípade na Rjoju Kobajašiho. Áno, nemal ešte tú česť bojovať o víťazstvo na veľkom podujatí, no myslím si, že japonská pokorná nátura mu pomôže uspieť. V tejto sezóne predviedol niekoľko vynikajúcich skokov, čo o Stochovi príliš neplatí. Ten útočí na nevídaný víťazný hattrick, ale predpokladám, že pre neho zostane „len“ druhé miesto. Na bronzový stupienok by som tipoval Stefana Krafta.

Môj tip: R. Kobajaši – víťaz, aktuálny kurz vo Fortune: 2.10 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!