Analýza zápasu: USA – Kanada

Publikované 04.05.2018, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Hokejoví fanúšikovia sa dočkali. Práve dnes totiž začínajú 82. majstrovstvá sveta v Dánsku. Základná B-skupina odštartuje v Herningu zápasom ako remeň. Už v prvý deň turnaja si zmerajú sily zámorskí rivali USA a Kanada.

Lídrom amerického tímu bude Kane

V prípade USA je známe, že na svetový šampionát nezvyknú posielať svoj hviezdny výber. Aj preto v tomto storočí nehrali ani jedno finále a na titul majstra sveta čakajú dlhých 58 rokov. Už o pár dní však táto štatistika platiť nemusí, pretože Američania konečne prichádzajú do Európy s veľmi kvalitným mužstvom. Jeho lídrom bude Patrick Kane, ktorý sa na scénu majstrovstiev sveta vracia po desiatich rokoch. Medzičasom získal trikrát Stanley Cup a stal sa jedným z najlepších hráčov zámorskej profiligy. Chicagu sa síce aj kvôli absencii Mariána Hossu nepodarilo postúpiť do play off, no šikovný Američan napriek tomu nazbieral 76 bodov s bilanciu 27+49.

Z vlaňajšieho mužstva zostalo kvarteto

Vlani USA vyhrali v základnej skupine šesť zo siedmich duelov, no vo štvrťfinále narazili na pevnú obranu Fínska. Suomi vyhrali 2:0, čím skončili americký sen o zisku zlatých medailí. Napriek tomu hrali Američania pod vedením Jeffa Blashilla veľmi dobre. Z pôvodného tímu zostali štyria hráči (Murphy, Gaudreau, Larkin, Lee), no myslím si, že súčasné mužstvo je ešte lepšie. Rešpekt vzbudzujú aj mená ako Cam Atkinson, Chris Kreider či brankár Keith Kinkaid. Ten mal dobrú sezónu vo farbách New Jersey, keď si držal úspešnosť zákrokov nad 91%. USA v jedinom prípravnom dueli pred turnajom zdolalo Dánsko 3:2, pričom bilanciu 1+2 zaznamenal Will Butcher.

Šancu na zlatý hattrick zmaril Lundqvist

Podľa stávkových kancelárii je Kanada najväčším favoritom na víťazstvo. V posledných troch rokoch zakaždým hrala finále. Vlani mala šancu na zlatý hattrick, ale v nájazdovej lotérii vychytal jej strelcov Henrik Lundqvist. Kolísku hokeja bude viesť za návratom na trón Connor McDavid, ktorý druhýkrát v rade ovládol bodovanie v základnej časti NHL. V roku 2016 strelil na šampionáte jediný gól, no ním rozhodol finálový zápas s Fínskom. V súčasnom tíme má aj svojho spoluhráča Ryana Nugenta-Hopkinsa, ktorý v 62 dueloch nazbieral 49 bodov. V generálke proti Lotyšsku (6:1) sa k duu Edmontonu pridal Jaden Schwartz a ich spolupráca sa prejavila hneď pri dvoch góloch.

Kanadskou slabinou môžu byť brankári

Kanaďania v prípravnom zápase ukázali silu všetkých formácii. Dva góly zaznamenal ottawský útočník Jean-Gabriel Pageau, hoci hral až vo štvrtej pätke. V zápase vyslali viac než 40 striel na bránu, čo svedčí o ich útočnom apetíte. Na poslednú chvíľu sa dostal do zostavy Tyson Jost, ktorý zažiaril v nižších vekových kategóriách. Na majstrovstvách sveta sa zámorskí rivali príliš často nestretávajú. Naposledy sa stretli v semifinále 2016, keď vyhral výber javorových listov 4:3. Hlavným trénerom mužstva je Bill Peters, ktorý na klubovej úrovni vedie napríklad Johnnyho Gaudreaua z tímu USA. Menšou kanadskou slabinou by mohli byť brankári, keďže ani Curtis McElhinney, ani Darcy Kuemper nie sú jednotkami svojich tímov.

Vyrovnaný zápas s možným predĺžením

Favoritom zápasu je Kanada, no myslím si, že kurz na výhru USA v hodnote nad 4,00 je poriadne prestrelený. Američania rozhodne nemajú o toľko horší tím a majú šancu zabodovať hneď v úvodnom dueli turnaja. Spomínaným jazýčkom na váhach môžu byť brankári, ktorých na papieri má lepší tím Jeffa Blashilla. Osobne by som tipoval remízu 3:3, no keďže sa to javí byť až príliš riskantné, tak sa uspokojím s dvojitou šancou 0-0.

Môj tip: Dvojitá šanca 0-0, aktuálny kurz vo Fortune: 2.13 FORTUNA »

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.