Analýza zápasu: Victor Estrella Burgos – Martin Kližan

Publikované 06.02.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Po prvom gradslamovom turnaji sezóny pokračuje tenisová sezóna aj v ďalekej Južnej Amerike. V hlavnom meste Ekvádora v Quite prebieha antukový turnaj v ktorom bojuje o čo najlepší výsledok aj Slovák Martin Kližan. Ten sa vo štvrťfinále turnaja stretne s Victorom Estrellom Burgosom z Dominikánskej republiky.

Victor Estrella Burgos sa narodil 2.8. 1980 v meste Santiago. Skúsenému 34-ročnému tenistovi patrí v aktuálnom rebríčku ATP 73. miesto. Tenista z Dominikánskej republike sa v tejto sezóne, ako väčšina tenistov, predstavil v austrálskom Melbourne, kde sa mu ale príliš nedarilo. V prvom kole turnaja narazil na Rakúšana Melzera ktorému po 89. minútach podľahol po setoch 6:1, 6:4, 6:2. Od spomínanej prehry sa Victor Estrella Burgos prezentuje na turnajoch na jeho obľúbenej antuke.

Počas minulého týždňa sa predstavil v kolumbijskej Bucaramange, kde vypadol až vo štvrťfinále na rakete neskoršieho víťaza Daniela Gimena- Travera. Na prebiehajúcom turnaji v Quite na ceste do štvrťfinále nemal Estrella Burgos vážnejšie problémy, keď Andreho Ghema i Argentínčana Oliva porazil v dvoch setoch. “Viti” ako znie prezývka zverenca Alejandra Fabrriho sa prezentuje aktívnou hrou založenú na kvalitnom servise. V minulej sezóne odohral na antuke celkovo 33 zápasov a na svoje konto si pripísal 23 víťazstiev. Treba ale povedať, že hráč z Dominikánskej republiky väčšinu zápasov odohral na challengroch nižšej kategórie.

Martin Kližan sa narodil 11.7. 1989 v Bratislave. Počas svojej kariéry dosiahol dve turnajové víťazstvá na okruhu ATP. V roku 2012 triumfoval v ruskom Petrohrade a minulý rok aj v metropole Bavorska, v Mníchove. V oboch prípadoch porazil vo finále talianskeho burliváka Fabia Fogniniho. Samozrejme, ani zverenec Martina Damma nechýbal v úvode sezóny v Austrálií, kde sa mu ale takisto príliš nedarilo. Na Australian Open vypadol v druhom kole po tom, ako skrečoval zápas proti Joaovi Souzovi.

Najlepším tohto sezónnym výsledkom tak naďalej ostáva štvrťfinále z turnaja v Brisbane, kde vypadol s Bulharom Grigorom Dimitrovom. V ekvádorskom Quite je 25-ročný slovenský tenista nasadený ako hráč číslo 4. Vďaka rebríčkovému postaveniu tak musel na turnaji čeliť zatiaľ iba jednej prekážke. V osemfinále si poradil po viac ako dvojhodinovej bitke s Gimenom-Traverom , ktorého zdolal 2:1 na sety. V zápase sa prezentoval dobrou hrou na returne, keď Španielovi zobral podanie až šesťkrát. V minulej sezóne mal Martin Kližan na antuke vysoko pozitívnu zápasu bilanciu, keď 23-krát vyhral a len šesťkrát prehral.

Miernym favoritom zápasu je slovenský tenista. Kližan ale na ceste do semifinále musí poraziť súpera s ktorým ešte nikdy nehral. Práve pre túto skutočnosť môže byť najmä úvod zápasu veľmi nevyspytateľný. Rozhodne výhodou pre Slováka môže byť fakt, že tenis hrá svojou ľavou rukou. Pre praváka je vždy nepríjemne hrať proti ľavorukému tenistovi najmä kvôli nebezpečnému laváckemu servisu. Práve servis by mohlo veľká zbraň pre slovenského tenistu. Zápas sa začne dnes o 19:30. Víťaz stretnutia sa v semifinále stretne s úspešnejším z dvojice Thomas Belluci – Alberto Montanes.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.