Analýza zápasu: Washington Capitals – Chicago Blackhawks

Publikované 01.01.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

V najprestížnejšej hokejovej súťaži sveta NHL, sa už stalo tradíciou, že sa s príchodom nového roka uskutoční mimoriadne atraktívny zápas pod holým nebom tzv. „Winter Classic.“ Tohtoročným dejiskom, tohto hokejového sviatku, bude baseballový štadión Nationals Park, kde sa stretnú domáci hokejisti Washingtonu Capitals a jastraby z Chicaga.

Hokejisti Washingtonu sa nachádzajú na 6. mieste, mimoriadne vyrovnanej tabuľky Východnej konferencie NHL. Zverenci Barryho Trotza získali v doterajšom priebehu sezóny 43 bodov, keď si na svoje konto pripísali 18 víťazstiev, a takisto aj rovnaký počet prehier. V posledných zápasoch predvádzajú hokejisti „Caps“ nevyrovnané výkony. Tím z hlavného mesta USA, triumfoval na ľade Pittsburgu, takisto si poradil aj doma s Ottawou, no na druhej strane prehral s oboma tímami z New Yorku. Silnou zbraňou „Caps“ sú takisto presilové hry, keď im tejto štatistike patrí celkovo 5. miesto. Produktivitu Washingtonu ťahá dvojica Nicklas Bäckström – Alexander Oveckhin, ktorá už celkovo nazbierala 68 bodov.

Jastraby z Chicaga sa po nie príliš vydarenom začiatku sezóny, postupne dostavajú do ich starej dobrej formy. Tím okolo kapitána Jonathana Toewsa zvíťazil v posledných 15 zápasoch až dvanásťkrát, a okamžite sa tak vyšvihol na 2. miesto Západnej konferencie NHL. Trénera Joela Quennevilla teší aj fakt, že jeho tím sa môže pýšiť najlepšou ofenzívou i najlepšou defenzívou v celej Západnej konferencii. Jastraby sú vôbec najlepšie brániacim tímom oslabení, na čom má určite veľkú zásluhu aj brankár Corey Crawford. Najproduktívnejším hráčom Chicaga je Patrick Kane, ktorý nazbieral už 40 bodov.

Pre obe mužstvá to bude druhá skúsenosť so zápasom pod holým nebom. Zatiaľ čo v roku 2009 prehrali hokejisti Chicaga s Detroitom (4:6), tím z hlavného mesta USA triumfoval v roku 2011 nad Pittsburgom v pomere 3:1. Štatistika vzájomných zápasov naznačuje, že by diváci v National Parku mohli vidieť veľmi vyrovnané stretnutie. V posledných vzájomných 5 zápasov sa z víťazstva trikrát tešili hokejisti Chicaga a dvakrát hráči Washingtonu. Zaujímavý zápas to bude určite aj pre slovenských priaznivcov, keďže v drese Blackhawks by nemal chýbať slovenský reprezentant Marián Hossa.

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.