Bankroll management – práca s peniazmi

Publikované 05.03.2016, autor: Jakub Kocourek

Jedným zo základných predpokladov, ako sa stať úspešným stávkarom, je naučiť sa správne spravovať svoje peniaze. Najmä začínajúci tipéri však na to veľmi často zabúdajú. Predstavme si teda, ako funguje takzvaný bankroll management, niekedy nazývaný aj jednoducho money management.

Výšku stávok nenavyšujte

Skúseným stávkarom asi netreba vysvetľovať, že tipovanie by sa v určitom zmysle slova dalo nazvať aj podnikaním. Preto sa vo svete tipovania odporúča, tak ako to robia aj úspešní podnikatelia, najskôr si určiť základný balík peňazí, s ktorým chcete pri stávkovaní operovať. Ten by však mal byť dostatočne vysoký na to, aby sa s ním dalo efektívne pracovať.

Koľko teda staviť? Presne toľko, koľko vám váš kapitál dovoľuje. Čo je však dôležité zdôrazniť je to, že limit musí byť fixný a nemali by ste s ním hýbať ani v prípade veľmi priaznivých okolností. Ak sa vám aj začne dariť, začnete vyhrávať, nenechajte sa tým zlákať k navýšeniu stávok. Dlhoroční tipéri, ktorí majú bankroll management nastavený úspešne, najčastejšie odporúčajú staviť na jeden tiket ideálne 2-3%, maximálne 5% vášho kapitálu. Nikdy však nestavte viac, ako si môžete dovoliť prehrať.

Nastavte si vlastné hranice

Ďalšou paralelou medzi stávkovaním a podnikaním je možnosť úspory, teda odloženia časti výhry bokom. Možností, ako na to je viacero. Pri prvej si určíte interval, po akom si budete časť zo svojich výhier odkladať a zároveň aj percento. Napríklad si poviete, že budete pravidelne každý mesiac odkladať 25%, teda štvrtinu vašich výhier. Pri druhej možnosti úspory si neurčíte časovú, ale „násobkovú“ hranicu, kedy sa rozhodnete odložiť si časť svojho vkladu. V tomto prípade sa najčastejšie využíva hranica dvojnásobku počiatočného kapitálu. Najdôležitejšie zo všetkých pravidiel však je pristupovať k tipovaniu odvážne, no rozvážne. Správny bankroll management, ale aj vysoká úroveň sebadisciplíny sú veľkým predpokladom úspešného a výnosného tipovania.

Tento článok patrí do seriálu Škola stávkovania

 1. Na aký šport stávkovať?
 2. Všetky typy stávok
 3. Ako stávkovať? Jednoznačne cez internet!
 1. Aké poznáme stávkové kurzy
 2. Ako bookmakeri nastavujú kurzy
 1. Výber kvalitnej stávkovej kancelárií. V našej redakcii odporúčame Fortunu a Tipsport. Pokojne si otvorte hráčsky účet v každej. Pokiaľ sa zaregistrujte do viacerých stávkových kancelárií, môžete si staviť na daný zápas v tej spoločnosti, ktorá vypísala najvyšší kurz a okrem toho využiť viaceré vstupné bonusy, stávky bez rizika a rôzne promo-akcie.
 1. 5 skvelých rád ako tipovať
 1. Bankroll management – práca s peniazmi
 2. Veďte si stávkarské záznamy
 1. Tipovanie ako práca
 2. Dobré a zlé série
 3. Psychológia tipovania

Foto: ©Minerva Studio, ©Focus Pocus LTD /fotky&foto

Autor článku: Jakub Kocourek

Stávkujem už pekných pár rokov. Aktívne sa zaujímam o šport, a to najmä o futbal, hokej a tenis. Práve tieto športy nechýbajú na mojich tiketoch.