Chcete byť úspešný stávkar? Neustále sa vzdelávajte!

Publikované 12.07.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Tipovanie športových zápasov čoraz viac láka ľudí po celom svete. Mnohých zvádza k tipovaniu vidina veľkého zisku, iní zas tipujú len tak pre radosť za pár eur. Ako byť ale úspešný? Ako si vybrať z kurzovej ponuky tie správne tipy? Odpoveď je jasná, majte prehľad a vzdelávajte sa!

Buďte stále v obraze

Skúsený stávkar by určite mal mať pozitívny vzťah k športu. Samozrejme, pri tipovaní sa nevyžaduje žiadna fyzická aktivita, ide skôr o pasívnu stránku veci. Pokiaľ sa chcete stať úspešným tipujúcim, mali by ste mať v športe prehľad, sledovať aktuálne dianie a pravidelne sledovať výsledky minimálne tých najväčších a najprestížnejších svetových líg. Je to síce niekedy časovo náročne, no určite veľmi dôležité. Niekedy nie je na škodu dlhodobo sledovať výsledky nejakého konkrétneho mužstva/hráča, čo vám naznačí akú má približne formu. Výsledky ale samo o sebe stačiť nemusia. Občas nie je zlé pozrieť si zápas v priamom prenose. Uvidíte akým herným štýlom sa tím prezentuje a budete lepšie vedieť odhadnúť jeho šance v nasledujúcom zápase. Z roka na rok sa stanete vďaka takejto forme vzdelávania lepším a lepším stávkarom.

Sústreďte sa na váš najobľúbenejší šport

Osobne si myslím, že ak sa chcete stať úspešným tipérov, mali by ste sa sústrediť na jeden, dva športy alebo len na jednotlivé ligy. Zvyčajne by to mali byť také, ku ktorým máte najbližšie a ktoré najviac sledujete. Najmä pri futbale nájdete na oficiálnych stránkach množstvo informácii, ktoré vám pomôžu pri vybraní vášho tipu. Pred zápasom pozorne sledujete tabuľky, vzájomné zápasy, aktuálnu zostavu, či už spomínanú formu tímu. Mnohí stávkari toto veľmi podceňujú a niekedy aj počas zápasu zistia, že ich tip nebol práve najlepší. Stalo sa vám to niekedy? Dôležité ale je aby ste tomuto predchádzali. Dobré jej aj pozerať rôzne športové analýzy, kde sa dozviete čo môžete od zápasu čakať. Takisto nie je na škodu pozrieť si predzápasové vyjadrenia trénerov či hráčov.

Sledujte aj maličkosti

V športe často rozhodujú detaily, ktoré by ste na prvý pohľad ani nepovažovali za dôležité. Najmä v tenise je veľmi dôležité psychické rozpoloženie hráčov či hráčok. Na psychiku neraz vplývajú aj veci z osobného života.

Ako príklad možno uviesť bývalú svetovú tenisovú jednotku Caroline Wozniackú. Tá dlhé roky tvorila pár s golfistom Rorym McIlroyom. V máji 2014 sa ale rozišli, čo sa prejavilo najmä na výsledkoch dánskej tenistky. Na turnaji v Madride prehrala v 2. kole a na French Open dokonca v prvom. Pre zaujímavosť, na prehru Wozniackej v súboji Wickmayerovou bol kurz takmer 4. Pozornému tipujúcemu tento fakt určite neušiel a lákavý kurz na Belgičanku nezabudol pridať na svoj tiket. Po Roland Garros si dala Wozniacká od tenisu mesačnú pauzu a jej dobré výkony sa opäť dostavili.

Dobrá rada: Netipujte veľa zápasov a nenechajte sa oklamať kurzom

Ďalším podstatným bodom je počet stávkových príležitostí, ktoré sa nachádzajú na vašom tikete. Je zbytočné tipovať veľa zápasov s nízkymi kurzami. Mnohí vidia jasne favorizovaný kurz a neváhajú. Toto je zle! Predsa len takmer každý deň sa stáva to, že nejaký z top favoritov zaváha a niekedy to môže byť práve ten váš. Poctivým vzdelávaním sa tomuto vyhnete. Sám rozhodujte o tom čo dáte na tiket! Nevyberajte kurzy ale zápasy! Radšej stavte menej zápasov za väčší vklad ako opačne. Máte tak väčšiu šancu byť úspešným a naplniť si vašu peňaženku.

Menšia škola stávkovania

V tomto článku sme vám vysvetlili, prečo je pre tipéra vzdelávanie tak dôležité. Pokračujte v získavaní nových informácií a prečítajte si aj ďalšie cenné články na našom webe.

5 skvelých rád ako tipovať zápasy – v jednotlivých bodoch sa venujeme rozumnému stávkovaniu cez ďalšie dôležité faktory úspešného stávkara. Limity, bankroll management, alebo potenciálne nástrahy!

Foto: ©nanaplus/fotky&foto

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.