Dôležité štatistiky Djokoviča, Murrayho, Federera a Nadala

Publikované 13.03.2016, autor: Jakub Kocourek

Mužský tenisový okruh ATP zažíva v posledných rokoch éru takzvanej veľkej štvorky: Novaka Djokoviča, Andyho Murrayho, Rogera Federera a Rafaela Nadala. Všetko sú to fantastickí tenisti, ktorých hra je zložená z viacerých detailov. Preto sme sa za vás bližšie pozreli na úspešnosť týchto štyroch fenoménov bieleho športu čo sa týka počtu es, odvrátených brejkbalov a iných štatistických ukazovateľov.

Nole si zakladá najmä na defenzíve

Začneme aktuálnou svetovou jednotkou zo Srbska Novakom Djokovičom. Rodák z Belehradu je na čele svetového rebríčka nepretržite od 29. júna 2014 a nevyzerá to tak, že by ho z tejto pozície tak skoro niekto zosadil. Jeho jednoznačne najväčšou zbraňou je defenzívna hra. Najlepším dôkazom toho sú aj čísla. Tie ukazujú, že 28-ročný Nole vyhral až neuveriteľných 32% hier na returne. Avšak aj Djokovičov servis má svoju nespornú kvalitu. Zverenec Mariána Vajdu a Borisa Beckera vo svojej kariére odohral 812 duelov na profesionálnom okruhu ATP, v ktorých zaznamenal 4531 es a po prvom svojom prvom podaní získal dokonca až 73% bodov. Keď sa už však dostal ku hrozbe straty podania, podarilo sa mu odvrátiť až 66% brejkbalov súperov. Naopak, ak tento 11-násobný grandslamový víťaz dostal príležitosť získať podanie svojho súpera, využil ju až v 44% prípadov.

Žiadna loptička nie je pre Murrayho stratená

Britovi Andymu Murraymu patrí momentálne vo svetovom rebríčku druhé miesto. Medzi svojimi súpermi na okruhu, ale aj medzi fanúšikmi je známy najmä svojou nesmiernou bojovnosťou. Murray má v obľube dlhšie výmeny, v ktorých má často navrch bez ohľadu na to, ktorý zo súperov stojí na druhej strane kurtu. Nevadí mu ani to, keď sa dostane pod tlak straty vlastného servisu. Za celú kariéru odvrátil až 63% brejkbalových príležitostí súperov. Na príjme získal zverenec Amélie Mauresmovej 31% bodov. Pri vlastnom servise mu často pomáha aj dobré prvé podanie. Počas svojej kariéry odohral na profesionálnom okruhu 695 zápasov, v ktorých zaznamenal 4798 es a percento získaných bodov po prvom servise je u rodáka zo škótskeho Glasgowa na čísle 74. V premieňaní príležitostí na zisk súperových podaní je Murray úspešný na 43%.

Roger FedererNajväčšou zbraňou Federera je jednoručný bekhend

Aktuálne tretím hráčom sveta je najskúsenejší z tejto hviezdnej štvorice, Švajčiar Roger Federer. O tom, že populárny Fedex je skutočnou hrajúcou legendou svedčí aj to, že na čele svetového rebríčka strávil neuveriteľných 237 týždňov. Vo svojej bohatej kariére získal už 17 grandslamových titulov, posledný však ešte vo Wimbledone 2012. Profesionálnu kariéru začal v roku 1998 a odvtedy odohral na okruhu ATP 1249 duelov. Najobľúbenejším úderom 34-ročného rodáka z Bazileja je fantastický jednoručný bekhend. Hru si však zakladá aj na kvalitnom prvom servise. Po svojom prvom podaní získal až 77% bodov a počet es, ktoré za celú svoju kariéru zaznamenal, je na hodnote 9576. V odvracaní brejkbalov má zverenec Stefana Edberga úspešnosť viac ako dvojtretinovú (67%). Sám využil 41% brejkbalových príležitostí. Napriek skvelému jednoručnému bekhendu pri podaní súpera získal len 27% bodov.

Nadalova ľavá ruka je výhodou najmä na príjme

Posledným, koho si predstavíme, je Španiel Rafael Nadal. Momentálne mu patrí piate miesto medzi najlepšími tenistami sveta. Ako jediný z tejto štvorice hrá ľavou rukou. To je jeho výhodou najmä pri podaní súpera. Na returne totiž získal až tretinu, teda 33% výmen. Rodák z Mallorcy, ktorého je už od malička jeho strýko Toni Nadal, premenil až 45% brejkbalov ponúknutých jeho súpermi na zisk bodu. V týchto dvoch ohľadoch je zo svojich vyššie spomínaných konkurentov najlepší. Pri vlastnom podaní však výhodu ľaváckeho servisu nedokáže využiť úplne podľa predstáv. Od roku 2001, kedy sa stal profesionálom, nastúpil na 916 zápasov a v nich zaznamenal „len“ 2693 es. Keď sa mu podarí po prvom servise dostať do výmeny, tak je v získavaní bodov úspešný na 72%. Kráľ antuky sa však môže pochváliť aj dvojtretinovou (66%) úspešnosťou pri odvracaní hrozby straty vlastného podania.

Bez ohľadu na to, ktorému z týchto štyroch skvelých tenistov fandíte, mali by sme si užívať, že žijeme takejto skvelej ére svetového mužského tenisu. V posledných týždňoch sa však začali objavovať hlasy, že veľkú štvorku pomaly z popredných pozícií začína vytláčať mladšia generácia, ako napríklad Grigor Dimitrov, Miloš Raonič, Dominic Thiem či Nick Kyrgios.

Foto: pixabay.com

Autor článku: Jakub Kocourek

Stávkujem už pekných pár rokov. Aktívne sa zaujímam o šport, a to najmä o futbal, hokej a tenis. Práve tieto športy nechýbajú na mojich tiketoch.