Kompletný rozbor dnešnej FC Barcelony a Realu Madrid

Publikované 28.02.2016, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Španielska Primera Divisíon podľa rôznych ankiet nie je pre fanúšikov futbalu tou najatraktívnejšou. Napriek tomu v nej hrajú tímy, ktorým sa na európskej pohárovej scéne darí najviac. Medzi najväčšie španielske klenoty nepochybne patrí FC Barcelona a Real Madrid.

Nou Camp

Tiki-taka sa stalo futbalovým fenoménom

FC Barcelona je v posledných desiatich rokoch považovaná za najlepší futbalový klub na svete. Úspešnú kapitolu začala písať ešte za trénera Franka Rijkaarda, ktorý svojich zverencov doviedol k dvom titulom v domácej súťaži a k jednému v Lige majstrov. Nezmazateľnú stopu na hernom prejave Barcelony ale zanechal iný skvelý tréner – Pep Guardiola. Pod jeho vedením Katalánci vyznávali taktiku zvanú Tika-taka. Niet divu, veď pri skvelých záložníkoch akými sú Iniesta či Xavi si to pomohol dovoliť. Navyše, k skvelým prihrávkam sa pridala genialita Lionela Messiho a barcelonskí fanúšikovia nestačili rátať získané trofeje. Za Guardilovo obdobie získal tím z Nou Campu 14 trofejí a v nabitej konkurencii dvakrát ovládol Ligu majstrov.

Hviezdne trio podporujú aj obrancovia

V súčasnej dobe sa Barcelona prezentuje podobným štýlom hry. Ťaží najmä z tria Messi-Suárez-Neymar, ktoré v tejto sezóne s veľkou pravdepodobnosťou opäť pokorí stogólovú hranicu. Netreba však zabúdať ani na hráčov ako Dani Álves či Jordi Alba. Práve krajní obrancovia svojim pohybom často prečíslujú defenzívu súpera, čím umožňujú viacej priestoru hviezdnej trojici. Barcelona v predošlom ročníku vyhrala 5 zo 6 možných trofejí a je na najlepšej ceste minimálne zopakovať svoje úspechy. Jej náskok v La Lige pred Atléticom Madrid je už 8-bodový a takisto má dobre rozohraný aj osemfinálový dvojzápas s Arsenalom Londýn v Champions League.

Individuality predčujú kolektívny výkon

Na rozdiel od Barcelony, jej hlavný konkurent Real Madrid sa prezentuje úplne odlišným štýlom futbalu. Siahodlhá, na prvý pohľad neefektívna kombinácia je mu cudzia a aj preto hrá oveľa priamočiarejšie. V poslednej dobe ale na svojho rivala nestačí o čom svedčí aj fakt, že z predošlých siedmich ročníkov sa španielskym majstrom stal len raz. Biely balet bol vždy tímom plný veľkých individualít, napríklad v čase slávnych Galácticos v klube pôsobili také hviezdy ako Figo, Zidane, Raúl, Beckham či Casillas. Podobne je tomu aj dnes a práve to je jedným z dôvodov, prečo Real nevie pravidelne zdolávať Barcelonu. Individuálne ocenenia akoby niekedy boli viac ako kolektívny úspech…

Gareth Bale

Časté striedanie trénerov nie je dobré

Stredobodom pozornosti je najmä Cristiano Ronaldo. Ostatní hráči ako Benzema, James alebo Bale neraz ostávajú v úzadí, čo nerobí dobrú krv v tíme. Po sobotnej prehre sa dokonca Ronaldo vyjadril, že keby hrali všetci ako on, biely balet by bol na čele La Ligy. Real Madrid má nepochybne obrovskú kvalitu, no aj vďaka častému striedaniu trénerov mu chýba ustálený herný systém. Pre Marengues určite bol spruhou príchod legendárneho Zinedinea Zidanea, ktorý vo funkcii trénera nahradil nepopulárneho Rafaela Beníteza. Napriek tomu, majster sveta z roku 1998 nedokázal vrátiť Real na čelo tabuľky. Naopak, po prehre s Atléticom Madrid je boj o španielsky titul prakticky stratený.

Dočkáme sa El Clásica aj na San Sire?

Sila veľkých mužstiev sa prejavuje vtedy, že aj keď sa klubu nedarí, dokáže využiť každú šancu a doviesť zápas do úspešného konca. Napriek všetkému oba španielske giganty patria na európskej špičke a určite by sa nikto nečudoval, keby sa stretli v milánskom finále Champions League. Najmä Real však bude musieť poriadne pridať, inak svojho rivala ani v tejto sezóne nepredbehne.

Foto: pixabay.com

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.