Prečo Serena Williamsová láme rekordy? Poznáme jej hlavné zbrane!

Publikované 12.07.2016, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Serena Williams na WimbledoneSerena Williamsová je kráľovnou ženského tenisu nepretržite od 17. februára 2013. Celkovo je na pozícii svetovej jednotky už 301 týždňov, čo jej zaručuje tretie miesto v historických tabuľkách. Svoje majstrovstvo predviedla pred pár dňami aj v Londýne, kde získala 22. grandslamový titul. Prečo je ale Serena Williamsová tak úspešná?

Servis ako zbraň hromadného ničenia

Serena Williamsová nevyrastala práve v najlepších životných podmienkach. Od začiatku kariéry ju ale hnala dopredu túžba stať sa najlepšou tenistkou na svete. Svojou húževnatosťou a pracovitosťou toho napokon aj dosiahla. Zrejme by nevyhrala tenisovú súťaž krásy, ale herne je o level vyššie ako ostatné hráčky. Vo svojej pravačke má totiž obrovskú silu. Najväčšou výhodou rodáčky zo Saginawu je práve razantný servis a kvalitný forhendový úder. Jej súperky majú neraz obrovské problémy čo i len vrátiť loptičku na druhú stranu dvorca.

V tejto sezóne podávala celkovo 342-krát a jej percentuálna úspešnosť je na hranici 82,5%. Po svojom prvom sete vyhráva v priemere tri zo štyroch loptičiek a počas sezóny nastrieľala už úctyhodných 260 es.

Šikovný tipér využil ponúknutú šancu

Samozrejme, sila úderov sa na trávnatom povrchu znásobuje, a tak sa nemožno čudovať, že Serena Williamsová je opäť kráľovnou Wimbledonu. Na dvorcoch All England Clubu predvádzala skvelé výkony už od prvých kôl. Stávkové kancelárie aj v priebehu turnaja vypisovali kurzy na víťazstvo jednotlivých hráčok. Napríklad pred štvrťfinálovými zápasmi bol kurz na jej víťazstvo okolo 1,55 čo správny tenisový expert musel využiť. Pri stávke za 100 eur tak v čistom zarobil slušných 55 eur. Zaujímavosťou je, že v záverečných troch kolách nestratila svetová jednotka ani jedno podanie.

V kľúčových zápasoch predvádza najlepšie výkony

Serena Williamsová je veľká bojovníčka, čo je ďalší dôležitý faktor. V kritických okamihov si vie zachovať chladnú hlavu a počas tejto sezóny odvrátila 63,2% brejkbalov súperiek. V mnohých prípadoch si ako inak pomohla nechytateľným podaním alebo forhendovým winnerom. Naopak, sama využila 46% ponúknutých príležitosti na prelomenie servisu súperky.

Samozrejme, aj na príjme je dvojnásobná olympijská víťazka výborná a slabšie podania protihráčky nemilosrdne trestá nechytateľným returnom. Po druhom servise súperiek vyhrala v tomto roku až 58,8% loptičiek, čo je skvelé číslo.

Všeobecne je známe, že forma Sereny Williamsovej graduje najmä v záverečných kolách. V kľúčových zápasoch sa vie maximálne sústrediť a poráža jednu súperku za druhou. Svedčí o tom aj fakt, že v semifinále grandslamu bola celkovo 32-krát a len v štyroch prípadoch nepostúpila do finále.

V poslednom zápase turnaja má svetová jednotka skutočne fantastickú bilanciu. Vo svojej bohatej športovej kariére vyhrala 71 z 91 finálových duelov a na turnajoch veľkej štvorky má bilanciu 22-6.

Dôležitý muž v trénerskej lóži

Za Serenou Williamsovou sú nielen veľké skúsenosti, ale aj fantastický tréner Patrick Mouratoglou. Rodák z Neuilly-sur-Seine má skutočne skvelé postrehy, čo dokazuje aj vo svojej relácii vysielanej počas grandslamových turnajoch na britskej športovej stanici. Trénerom Sereny Williamsovej sa stal v júli 2012, teda v čase, keď jeho zverenkyni patrilo až 6.miesto v rebríčku WTA. Pod jeho vedením sa však Američanka vrátila na výslnie a potvrdila, že je najlepšou hráčkou súčasnosti. Jednoznačne tak musíme uznať, že pod úspechmi aktuálnej svetovej jednotky je výrazne podpísaný aj tento Francúz.

Tip pre milovníkov live stávok

Napriek všetkým superlatívom musíme spomenúť aj jej maličkú slabinu. Niekedy to vyzerá tak, akoby Američanka potrebovala pár minút na to, aby sa dostala do tej správnej hernej pohody. Práve na začiatku zápasu tak občas stratí svoje podanie, čo je šanca pre hráčov, ktorí preferujú tipovanie live stávok. Na posledných dvoch turnajoch to ale paradoxne nebolo pravidlom. Napriek tomu sa to oplatí skúšať aj vzhľadom na to, že na súperky Sereny Williamsovej býva veľmi vysoký kurz.

Foto: pixabay.com

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.