Predstavujeme stratégiu Martingale

Publikované 17.03.2016, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

V dnešnom príspevku vám detailne ukážeme, ako (ne)funguje stávkarský systém Martingale. Ten je síce prioritne určený pre ruletu a podobné hazardné hry, no istí špekulanti ho dokázali aplikovať aj vo svete športového tipovania. Jedným dychom však treba dodať, že tento ťah im príliš nevyšiel.

Vklad nebezpečne rýchlo narastá

Tipujete pokiaľ nevyhráte, aj takto by sa v niekoľkých slovách dala zhrnúť stávkarská taktika Martingale. Jej pointa spočíva v tom, že ak vaša stávka nebude úspešná, na ďalšiu musíte staviť dvojnásobok predošlého vkladu. Tento proces sa opakuje dovtedy, pokiaľ váš tiket bude vyhodnotený ako úspešný. Ako sme už spomínali, stratégia Martingale sa najčastejšie používa pri rulete. Pri stávke na správnu farbu políčka máte viac ako 48-percentnú šancu na výhru, ale to vám dopredu nezaručuje zisk. Pokiaľ budete stále prehrávať, váš vklad bude nebezpečne narastať, čo sa vám v konečnom zúčtovaní nemusí vyplatiť.

Martingale skúsil zrejme každý tipér

Pri športovom tipovaní nie je táto stratégia obľúbená a na mnohých stávkarských weboch je skôr kritizovaná. Možno si to mnohí z tipérov ani neuvedomujú, no občas Martingale istým spôsobom používajú. Určite sa vám stalo, že vám tiket nevyšiel a svoje stratené peniaze ste okamžite chceli získať späť. Postupne ste zvyšovali a zvyšovali svoj vklad, podstupovali stále vyššie riziko a hlavne strácali nad sebou kontrolu. Pravidlá tejto stratégie spočívajú v práci s dvojnásobkami, a teda pri tipovaní by ste mali hrať len s kurzom 2,00. Aj to je jeden z faktorov, prečo sa na konci hry nebudete tešiť z veľkého zisku. V nasledujúcom príklade vám dokážeme, že stratégia Martingale nie je výhodná.

Začali sme stávkovať so sumou 5 eur a vždy sme tipovali kurz v hodnote 2,00. Prvých päť tipov nám ale nevyšlo, a tak sme do šiestej stávky museli podľa matematickej postupnosti dvojnásobkov vložiť 160 eur. Tento raz sme mali šťastie a s kurzom 2,00 sme vyhrali 320 eur. Keď však od tejto výhry odpočítame všetky predošlé vklady zistíme, že celkovo sme zarobili len 5 zanedbateľných eur.

Zbytočné riziko, ktoré sa neoplatí podstupovať

V uvedenom príklade sme ostali v zelených číslach, čo je rozhodne fajn. Pokiaľ by sme však v podobnom tempe pokračovali ďalej, museli by sme do hry vložiť stovky eur len preto, aby sme v čistom získali smiešnych 5 až 10 eur. Takisto je potrebné uvedomiť si, že ak by sme chceli vďaka stratégii Martingale skutočne zarobiť, museli by sme podobným štýlom tipovať zápasy aspoň s kurzom 2,50. Tento kurz je už pomerne vysoký, čo znižuje pravdepodobnosť výhry. Stávková kancelária Tipsport počas uplynulého víkendu vypísala kurz 2,50 pre základné stávky rôznych športov celkovo 26-krát a predstavte si, že len 7-krát bol tento kurz výherný. Aj táto štatistika dokazuje, že stávkarský systém Martingale nie je príliš vhodný pre tipovanie športových zápasov.

Foto: ©Focus Pocus LTD/fotky&foto, ©George Serban/fotky&foto

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.