Psychológia tipovania – sebaovládanie, plán a emócie

Publikované 22.10.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Emócie zohrávajú významnú úlohu v živote človeka a tiež aj vo svete tipovania. Každý je ale iná osobnosť a emočne vypäté situácie zvláda inak. Niektorí stávkari si s pokojom podajú svoj tiket a jeho výsledok si pozrú až vo večerných správach. Väčšina tipérov ale sleduje každý jeden zápas online, a tak sa nemožno čudovať, že pri sledovaní prenosu na nich doľahnú emócie. Ako ste na tom vy, viete svoje pocity kontrolovať?

Zachovajte si chladnú hlavu

Pokiaľ chcete byť v tipovaní úspešný, svojim emóciam rozhodne nesmiete v žiadnom prípade podľahnúť. Tipovanie je o racionálnych rozhodnutiach. Ak si myslíte, že váš obľúbený klub nie je v pozícii favorita a nemá veľké šance na úspech, zbytočne naňho nepodávajte len preto, že vám je sympatický. Mnohokrát sa stane, že či už výhry alebo prehry, chcete pod vplyvom emócii pokračovať v stávkovaní ďalej. Ak ste vyhrali chcete svoje peňažné konto ešte vylepšiť, a naopak, ak ste prehrali chcete svoj vklad okamžite získať späť. Práve v týchto chvíľach musíte dokázať svoje sebaovládanie, ktoré je jedným z kľúčových faktorov. V tom lepšom prípade buchnete po stole a idete ďalej. Oveľa horšie je, ak v stave zlosti váš vklad na nezmyselné stávky zvyšujete a pomaly tak strácate nad sebou kontrolu. Celý váš plán hry sa zrúti ako domček z kariet, zbytočne riskujete, a tak je len otázkou času, kedy sa váš stav hráčskeho konta dostane na nulovú hodnotu. Radšej sa zo svojho hráčskeho účtu odhláste a skúste šťastie neskôr.

Dodržujte svoje vlastné pravidlá

Už v predošlých príspevkoch sme zdôrazňovali, aké je dôležité pred samotným tipovaním určiť si vlastný plán hry. Ten by ste mali dodržiavať za každých okolností, teda aj v prípade, že prežívate negatívnu sériu. Disciplína a sebaovládanie sú v tomto smere rozhodujúce. Veľkých výhier sa dočkáte len vtedy, pokiaľ sa tipovaniu budete pravidelne a svedomito venovať. Takisto sa vyhýbajte 5 častým chybám, ktorých sa stávkari dopúšťajú. Pokiaľ s tipovaním začínate, odporúčam vám zvoliť taktiku Flat betting. Sami si určite váš počiatočný vklad, následne ho rozdelíte do viacerých tiketov a nemôže sa vám stať, že prehráte viac peňazí ako ste sami ochotní do hry vložiť.

Tento článok patrí do seriálu Škola stávkovania

 1. Na aký šport stávkovať?
 2. Všetky typy stávok
 3. Ako stávkovať? Jednoznačne cez internet!
 1. Aké poznáme stávkové kurzy
 2. Ako bookmakeri nastavujú kurzy
 1. Výber kvalitnej stávkovej kancelárií. V našej redakcii odporúčame Fortunu Tipsport. Pokojne si otvorte hráčsky účet v každej. Pokiaľ sa zaregistrujte do viacerých stávkových kancelárií, môžete si staviť na daný zápas v tej spoločnosti, ktorá vypísala najvyšší kurz a okrem toho využiť viaceré vstupné bonusy, stávky bez rizika a rôzne promo-akcie.
 1. 5 skvelých rád ako tipovať
 1. Bankroll management – práca s peniazmi
 2. Veďte si stávkarské záznamy
 1. Tipovanie ako práca
 2. Dobré a zlé série
 3. Psychológia tipovania

Foto: ©Focus Pocus LTD, ©nanaplus /fotky&foto

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.