Rešpektujte vplyv počasia na výsledky zápasov

Autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Ďalšou zaujímavou témou, ktorú sme sa pre vás rozhodli spracovať, je vplyv počasia na športové výsledky. Dozviete sa ako poveternostné podmienky ovplyvňujú priebeh zápasu a možno sa dočítate aj o takých detailoch, ktoré by vám ani len nenapadli.

Dážď komplikuje najmä tenisové zápasy

Najčastejšie pozorujeme vplyv počasia pri tenisových zápasoch. Často krát sa totiž stane, že zápas musí byť pre dážď prerušený. Samozrejme, na antukových turnajoch sa ešte malá prehánka dá akceptovať, no na tvrdom povrchu či tráve je prerušenie hry nevyhnutné. Je to veľká nepríjemnosť, najmä pre hráča, ktorý v zápase vyhráva a darí sa mu oveľa viac ako súperovi. O niečo špecifickejší je tento jav na grandslamových turnajoch. Najväčšie štadióny ako Rod Laver Arena alebo centrálny kurt v All England Clube disponujú zaťahovacou strechou, ktorá v priebehu niekoľkých minút mení prírodné podmienky na halové. Možno si myslíte, že je to maličkosť, no nielenže sa menia klimatické podmienky, ale mení sa aj odskok loptičiek a takisto sa zvýši rýchlosť hry. Dážď komplikuje podmienky aj futbalistom či vrcholových atlétom. Dokonale sme sa o tom mohli presvedčiť na nedávnych MS v atletike, ktoré hostil čínsky Peking. Kvôli ľahkému dažďu boli v poslednom dni šampionátu dráhy pre beh, hod oštepom či skok do výšky mokré. Najmä pri technických disciplínach veľmi záleží od rozbehu, avšak na klzkom podklade len málo športovcov podalo svoj ideálny výkon. Samozrejme netreba zabúdať ani na športy ako Formula 1 či cyklistika, kde počasie tiež dokáže zamiešať kartami.

Neznesiteľné teplo vyčerpáva

Plážový volejbalV priebehu uplynulých dňoch sme mali možnosť vidieť, ako počasie ovplyvňuje priebeh i samotný výsledok futbalových stretnutí. Počas letných mesiacov panovalo na našom území miestami až neznesiteľné teplo s ktorým sa museli popasovať aj samotní futbalisti. Ani časté prestávky na občerstvenie často nepomohli. Zápase Senice s Trnavou bol toho jasným dôkazom. Teplo, dusno a únava sa podpísali pod slabučký futbalový výkon i očakávanú bezgólovú remízu. Zrejme všetci aktéri stretnutia boli najšťastnejší, keď hlavný rozhodca odpískal koniec. Každoročne môžeme takéto horúčavy sledovať aj na tenisovom Australian Open, kde sa teploty neraz šplhajú k 40 °C. O to viac musia tenisti a tenistky zapracovať na svojej kondícii, aby predišli skrečom či rôznym zdravotným problémom priamo na kurte. Tento rok nezvládol austrálske teplo ani Martin Kližan, ktorý v 2. kole svoj zápas proti Portugalčanovi Joaovi Sousovi vo štvrtom sete vzdal. Naopak vysoké teploty prajú športom ako plážový volejbal, plážový futbal alebo plávanie.

Vysoká nadmorská výška každému nevyhovuje

Keď už hovoríme o poveternostných podmienkach treba spomenúť aj vplyv nadmorskej výšky. Krásnym príkladom sú futbalové zápasy juhoamerickej kvalifikácie. Špecifické sú najmä stretnutia v hlavnom meste Bolívie, La Paz. Štadión totiž leží v nadmorskej výške 3650 metrov nad morom, čo má za následok vyčerpanie i dýchacie problémy. Pred dvoma rokmi na ťažké podmienky doplatila aj najlepšia futbalová reprezentácia podľa rebríčku FIFA. Argentínske hviezdy ako Mascherano či Di María museli použiť kyslíkové masky a Lionel Messi dokonca počas prestávky zápasu zvracal. Podobne podmienky môžeme vidieť aj na tenisovom turnaji v ekvádorskom Quite, kde tento rok radšej neštartoval ani jeden hráč z TOP 10.

Foto: ©Sergej Khackimullin/fotky&foto, pixmac.sk, Alejandro Arce Herrero – flickr

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.


Tipujte v Tipsporte a získajte 20 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!