Stádový efekt a tipovanie

Autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Určite ste už niekedy počuli slovné spojenie „stádový efekt“. S týmto pojmom sa stretávame nielen v bežnom živote, ale aj vo svete tipovania. Neveríte? My vám prinášame hneď niekoľko prípadov, kedy sa tento stávkarský problém vyskytuje.

Veľmi ľahko sa nechávame ovplyvniť

Stádový efekt je odborne definovaný ako psychologický proces, keď istá skupina ľudí napodobňuje správanie či názory inej osoby, respektíve skupiny ľudí. Vo svete tipovania to môžeme chápať ako jav, keď sa tipujúci nechá ovplyvniť kurzom alebo názormi iných hráčov. Často krát sa stáva, že v priebehu dňa kurz na víťaza stretnutia rapídne klesá. Nie je to nič nezvyčajné. Vidieť to môžete napríklad pri handicapoch na basketbal, tenis či hádzanú. Spočiatku sú kurzy vyrovnané (1,8 – 1,8), no následne pod vplyvom veľkého množstva podaných tiketov padá kurz na danú stávku dole. Keď to tipujúci uvidí zväčša mu v hlave skrsne myšlienka. „Mnohí ľudia to tipujú, veria tomu, kurz klesá, tak by to asi malo vyjsť. Dám to teda aj ja.“ Tento postup je typickým príkladom stádového efektu! Riadite sa správaním druhých ľudí. Predsa len na svoj tiket takto pridáte aj zápasy z líg, ktoré ani poriadne nesledujete. Vaša hlava akoby povýšila tipy a názory iných nad vaše znalosti, skúsenosti a pocity. Tá myšlienka je stále niekde v hlave a neraz tipujúci tomuto tlaku podľahne.

Tipy sa doslova ponúkajú samé

V istom zmysle vám dokážeme príklad stádového efektu aj v nasledujúcom príklade. Keď si vyberáte vo vašom hráčskom účte z ponuky Tipsportu, môžete si rozbaliť aj časť „K tejto stávke ostatní pridávajú“. Rozbalia sa vám ďalšie zápasy a vy tak zistíte, že napríklad tip na výhru Chelsea v dnešnom zápase s WBA sa objavil už na viac ako 18000 tiketoch. O niečo nižšie dokonca máte možnosť, okamžite pridať tento tip na váš tiket. Využívate to? Tipujete len na základe pocitov iných? Jednoznačne tak opäť podliehate stádovému efektu! Rovnako tak robíte, keď si čítate príspevky iných hráčov v diskusnom fóre. Netreba však všetkých hádzať do jedného vreca. Niektorí tipéri si pri tvorbe analýzy dávajú záležať a snažia sa spomenúť všetky podstatné fakty o zápase. Pokiaľ sa takýmito radami necháte inšpirovať, určite spravíte lepšie ako keď bez rozmýšľania kliknete len na pekný kurz. Tipovanie ale nie je veda a kvalitnejší tím nemusí vždy vyhrať. O tom je predsa tipovanie …

Tipy „zadarmo“ aj na facebooku

Na záver spomenieme ešte jeden príklad. Väčšina ľudí využíva sociálne siete na chatovanie, pridávanie statusov a podobne. Takisto môžu dať svoj like aj na rôzne facebookové stánky, napríklad aj na tipsport.sk. V poslednej dobe sa na spomínanej internetovej stráne každodenne objavuje vybraný zápas, kde sa dozviete koľko percent tipujúcich verí vo výhru domácich, remízu i vo výhru hostí. V prehľadnom grafe to zistite veľmi jednoducho, ale či sa tým necháte ovplyvniť je len na vás. V drvivej väčšine prípadov sú hodnoty percent naklonené v prospech favorita, čo je viac ako logické. Niekedy sa ale môžete nechať nachytať. Stačí sa pozrieť na zápas MŠK Žilina – Athletic Club Bilbao 3:2. Vo výhru Baskov verilo až 88% ľudí a na víťazstvo Šošonov len 2%. Priznajte sa, koľkí z vás sa nechali grafom ovplyvniť a pridali na svoj tiket tip 2? Ak ste tomuto pokušeniu odolali, gratulujeme vám.

Foto: ©Dmitry Pichugin/fotky&foto

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.


Tipujte v Tipsporte a získajte 20 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!