Tipovanie amerického futbalu

Publikované 27.09.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Pokiaľ patríte medzi priaznivcov tradičných amerických športov, dnešný príspevok vás rozhodne poteší. Rovnako ako basketbal či baseball nechýba v ponuke stávkových kancelárii ani tipovanie amerického futbalu. V článku sa dozviete, aké stávky možno uzatvárať na zápasy amerického futbalu a na čo by ste si pri stávkovaní na tento šport mali dávať pozor. Udalosťou roka je Super Bowl, ktorý je tradične lákadlom aj pre tipérov. 

Super Bowl si pamätá len víťazov

Už vďaka názvu je jasné, že americký futbal je šport, ktorý sa teší veľkej popularite najmä v USA. Najprestížnejšou profesionálnou ligou sveta je National Football League (NFL), ktorej sa účastní celkovo 32 tímov, rozdelených do Americkej a Národnej konferencie. Každý z tímov odohrá v základnej časti 16 duelov a pokiaľ sa umiestni v prvej šestke, čaká ho neuveriteľne náročné play off. Kým vyraďovacie boje NHL či NBA sa hrajú na 4 víťazné duely, v NFL rozhoduje o postupe iba jeden vzájomný duel. Celkovým víťazom sa tak stane tím, ktorý počas play off neprehrá ani jeden zápas. Finále, v podobe Super Bowlu, priťahuje zraky miliónov priaznivcov po celom svete. Vysielacie práva majú hodnotu miliónov dolárov a každý touchdown znamená pre hráča veľkú slávu. V USA akoby sa zastavil čas a 2 najlepšie tímy si to rozdajú v bitke o Super Bowl. Vo februári tohto roka sa z výhry radovali hráči New England Patriots, ktorí zdolali Seattle Seahawks 28:24.

Každý si príde na svoje

Stávky na americký futbal mimoriadne pripomínajú tipy určené pre basketbal. Okrem základných tipov na 1, X, 2, (prípadne dvojtipov) si môžete vybrať z viacerých odvodených stávok, ktoré zahŕňajú čiastočné tipy na polčas, počet bodov v stretnutí, počet bodov v jednotlivom polčase či tip na handicap. Keďže zápas amerického futbalu sa môže skončiť aj remízou, nemôže chýbať ani tip – víťaz zápasu. Dokonca vo vybraných zápasoch stávková kancelária Tipsport rozširuje počet stávkových príležitosti. Napríklad pri dnešnom zápase Seattle – Chicago si môžete staviť aj na počet touchdownov v zápase, celkové skóre jednotlivých tímov, ako padne 1. bod zápasu alebo zvolte stávku na konkrétneho hráča. Pri samotnom finále Super Bowlu je k dispozícii najviac stávok, čo je vzhľadom na dôležitosť zápasu viac než logické.

Americký futbal

Quarterback je kľúčovým mužom na ihrisku

Pri tipovaní amerického futbalu by ste si mali dávať najmä pozor, v akej forme je quarterback. Ten je totiž pri hre doslova kľúčový. Na rozdiel od rugby sa v americkom futbale môže prihrať len raz, a práve túto hernú činnosť má na starosti quarterback. Od jeho presnosti, rozhľadu a pokoja zavisí minimálne polovica úspechu. Samozrejme, dôležité sú aj obranné formácie, no predsa len quarterback na seba strháva pozornosť kamier, médii i divákov. Pri stávkovaní by ste mali zohľadniť aj štatistiky vzájomných duelov, aktuálnu formu, prípadne rôzne iné zaujímavosti, ktoré nájdete na oficiálnych stránkach klubov. Okrem NFL sa môžete tešiť aj na kanadskú CFL, no tá je zastúpená v kurzovej ponuke oveľa menej. Najviac stávkových príležitosti na tento tvrdý šport je k dispozícii práve cez víkend, prevažne v nedeľu. Aj dnes je na programe celkovo 15 duelov NFL, z ktorých si určite vyberiete ten správny.

Foto: ©Brocreative/fotky&foto, Pixmac.sk, Neon Tommy – flickr

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.