Tipovanie basketbalu – čo by sme mali vedieť?

Publikované 06.09.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Už včera sa v štyroch európskych krajinách (Nemecko, Francúzsko, Chorvátsko a Lotyšsko) začali v poradí 39. majstrovstvá Európy v basketbale mužov. Nie je tak vhodnejší čas na to, aby sme sa pozreli na stávky, ktoré možno uzatvárať práve na tento kolektívny šport spod deravých košov.

Strelci, body, handicapy …

Kurzová ponuka basketbalu je oproti futbalu či hokeju oveľa chudobnejšia. Vybrať si síce môžete z veľkého počtu európskych líg, no okrem stávky na výsledok zápasu, nájdete zväčša len tipy na počet bodov, prvý polčas, handicapy, a tiež na víťaza zápasu. Handicapy obvykle obsahujú tri stávkové príležitosti, z ktorých jedna favorizuje domácich, jedna hostí a zvyšná je takpovediac neutrálna. Samozrejme, pri vrcholných podujatiach ako MS,ME alebo LOH sa ponuka logicky rozširuje. Vítanou novinkou sú hlavne stávky na strelcov. Tie sú pravidelne k dispozícii pri zámorskej NBA, basketbalovej Eurolige, no v ostatných ligách ich nevidíme. Na začiatku augusta sme v článku o megavýhrach v tipovaní, kde aktuálne prebieha zaujímavá súťaž, neuviedli len výherné tikety, ale aj jeden z kategórie tých najsmolnejších. Obsahoval práve len čisto tipy na strelca bodov, ale tipujúceho delil od krásnej výhry len jediný bod.

Fortuna ponúka najviac stávkových príležitostí

Ak už tradične porovnáme stávkové kancelárie Tipsport a Fortuna, o niečo viac musíme vyzdvihnúť práve Fortunu. Okrem spomínaných stávkových príležitosti si môžete vybrať aj z ponuky tipov na prvú štvrtinu, širokého spektra handicapov na jednotlivé časti hry, zo stávok na počet bodov v polčase, a takisto aj tip polčas/zápas. Novinkou je aj príležitosť na počet bodov konkrétneho mužstva. Osobne tak Fortunu hodnotím veľmi kladne. Predsa len ešte pred niekoľkými rokmi sme nemali možnosť vybrať si z takejto bohatej škály kurzov ako dnes. Na druhej strane Tipsport, ako pôvodne česká stávková spoločnosť, aktuálne ponúka aj tipy na svoj reprezentačný výber. Zaujímavé sú stávky na najlepšieho českého strelca v rámci ME 2015 i počet výhier českého tímu na spomínanom šampionáte.

LIVE stávky nemôžu chýbať

Tipovanie basketbalu je samozrejmosťou aj v ponuke LIVE zápasov. V priebehu sezóny na vás každodenne čaká množstvo zápasov a okrem tradičných líg ako NBA, Euroliga či španielska ACB liga si v priamym prenosoch vychutnáte aj stretnutia z exotických krajín ako sú Filipíny alebo Južná Kórea. Práve live streamy sú veľkou výhodou. Podľa priebehu stretnutia viete lepšie reagovať a vidíte aj aktuálnu zostavu na palubovke. Pokiaľ je zápas rozhodnutý a už sa prakticky len dohráva, skúste radšej zvoliť tip na vysoký počet bodov ako na výhru favorita v štvrtine. Najmä v NBA možno sledovať, že pri rozhodnutom stave sa v záverečných minútach už bráni omnoho menej a tí najlepší hráči zvyšok zápasu sledujú len z lavičky.

Foto: ©Brocreative/fotky&foto

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.